25 Haziran 2021

16 Maddede Ruhu Beslemenin Yolları

Ruhu beslemenin yolları nelerdir? Kendimizle ve dünyayla barışık, daha mutlu bir hayata ulaşmak için hangi yollara başvurmamız gerekir?

Ruhumuzun da bedenimiz gibi beslenmeye, doyurulmaya ihtiyacı var. Günlük yaşantımızda, belki iş stresi ya da yorucu insan ilişkileri ile hırpalanan ruhumuz yeniden canlanmak için ilgiye ihtiyaç duyar. Her zaman söylediğimiz gibi ruh ve beden sağlığını birbirinden ayrı ele almak mümkün değildir. Bütünsel sağlık için hem psikolojik hem fiziksel iyiliğimize özen göstermemiz, ruh-beden-zihin dengesini kurmamız gerekir. Bu dengeyi kurmayı başardığımızda yaşamı cesaretle ve sevgiyle kucaklarız. Sağlık ve sıhhat bizimle olur. O zaman önümüzde isteklerimize ulaşmamız için hiçbir engel kalmaz. Yaşama nihai özgürlükle, dört kolla sarılabiliriz. Böylesi bir yaşam deneyimini tecrübe etmek istemez misiniz?

Ruhu Beslemenin Yolları

Hayattaki sorumluluklarımız bazen bizi kendimizle ilgilenmekten alıkoyar. Yetiştirmemiz gereken işler, ihtiyaçlarına yanıt vermemiz gereken insanlar… Enerjimizin ve zamanımızın çoğunu dış dünyayla ilişkilerimizi yürütmeye çalışırken harcarız. Oysa enerjimizi yükseltmenin, kendimizi iyi hissetmenin ve tüm bunlarla birlikte zamanımızı daha verimli kullanabilmenin yolu kendimizle ilgilenmekten, kendimizi memnun etmekten geçer. Hayattaki en öncelikli ilişki, insanın kendisiyle olan ilişkisidir. Kendinizden memnun olursanız, başka kimsenin sizi memnun etmeye çalışmasına ihtiyaç duymaz, kendi kendine yeten biri olursunuz. Elbette hâlâ sevmek, sevilmek isteyeceksiniz. Kendiyle barışık biri olduğunuzda sevmek de sevilmek de daha kolay hale gelir. Bu yüzden birey önce kendiyle ilişkisinde mutlu olabilmeli, ruhunu beslemeyi her şeyden çok önemsemelidir.

Peki ruhu beslemenin yolları nelerdir?

Kendi içinize doğru yapacağınız 16 maddelik bir yolculuğa hazır mısınız?

Ruhu Beslemenin Yolları

Ruhu Beslemenin Yolları

1. Hayal kur. Hayal gücümüz bizi her an istediğimiz yere götürebilecek sihirli gücümüzdür.

2. Empati yap. Anlamak ve anlaşılmak, farklı bakış açıları kazandırır, öfke, hırs gibi kötücül duygulardan kurtarır.

3. Hoşgörü sahibi ol. İnsanları yargılamak değil anlamak üzere onlara yaklaşırsan, hem kendine hem başkalarına büyük iyilik yapmış olursun.

4. Sanatla ilgilen. Sanatın insan ruhu ve bedeni üzerindeki iyileştirici etkisi yadsınamaz.

Ruhu Beslemenin Yolları

5. Seni en çok mutlu eden filmi bul. O film, senin filmin olsun. Bir dosta ihtiyaç duyduğunda, sinemanın arkadaşın olduğunu hatırla. Filmin seni mutlu etmeye hazır orada bekliyor.

6. Resim yap. Çizgileri, kuralları, resim hakkında öğrendiğin her şeyi unut ve yalnızca hayal dünyanı boş bir beyaz kâğıda yansıtmaya odaklan. Duygularını dışarı yansıt. Kim bilir iç dünyanda olan biten nelerle karşılaşacaksın?

7. Farklı kültürlerle tanış. Yaşadığın dünyayı daha iyi anlarsan kendini de daha iyi tanırsın.

8. Müzik dinle. Günde yalnızca bir saat müzik dinlemenin bile beyin yapısında pozitif değişiklikler yarattığını biliyor muydun? Ruhunu okşayan şarkılardan oluşan bir playlist hazırla ve iyi hissetmeye ihtiyaç duyduğunda bu playlist’e başvur.

Ruhu Beslemenin Yolları

9. Eski fotoğraflara bak, anılara dal, hayatını gözden geçir… Bugün olduğun kişi olmanı sağlayan her bir deneyim için teşekkür et.

10. Kişisel bakımına özen göster. Kendini nasıl ferah, temiz, iyi hissediyorsan öyle olmaya çalış. En iyi bakman gereken insan kendinsin.

11. Doğa ile bütünleş. Doğanın kucaklayıcı gücüne başvurmaktan çekinme. Ayaklarını toprağa bastığında ya da bir çiçeği kokladığında, doğa herkese yaptığı gibi sana da kucak açar, iyileştirici enerjilerini seninle paylaşır.

12. Korkularını yen. Korkularımız önümüze engel koyan setlerdir. Bizi güvende tuttuklarını sanırız oysa dünyamızı sınırlandırırlar. Hayatımızın sınırlarını korkularımız belirler. Ne kadar cesur olursak, o kadar ileriye gidebiliriz.

Ruh Sağlığı

13. Mümkün olduğunca seyahat et. Uzak yerlere gitmek ya da uzun süreli tatillere çıkmak için her zaman müsait olamayabilirsin. Ama küçük bir şehir içi turu yapmak, daha önce hiç gitmediğin bir semti ziyaret etmek bile monotonluktan kurtulup kendini yenilenmiş hissetmeni sağlar.

14. Yoga ve meditasyon yapmayı düzenli hale getir. Bu rahatlama egzersizleri yaşam kaliteni yükseltmek için kullanabileceğin en etkili araçlar.

15. Yemek yap… Bir şeyler üretmek ve ürettiğin şeyin tadına da bakabilmek muhteşem bir tecrübe. Hem ruhunu hem karnını doyurmanı sağlayacak bu aktiviteyi bir görev olmaktan çıkar, zevk veren bir meşgale haline getir.

16. Yürüyüş yap. Yürümek, hayatla birlikte akıp gitmektir… Her gün açık havada otuz dakika ya da bir saat yürürsen kendinde pek çok olumlu değişiklik hissetmeye başlayacaksın.

Ruhu Beslemenin Yolları

Ruhumuz, hiçbir zaman bedenimizin arkasında kalmamalı. Her fırsatta ruhumuzu beslemeli, ruh ve beden bütünlüğümüzü korumaya çalışmalıyız.

Ne demek istediğimi çok iyi açıklayan bir Kızılderili hikâyesi paylaşacağım sizinle.

Meksika’da İnka tapınaklarını ziyaret etmek isteyen bir grup Avrupalı arkeolog, birkaç yerli (Kızılderili) rehberle birlikte yola koyulur. Kısa sürede yolu yarılarlar.  Tapınak dağın tepesindedir ve dağı tırmanmak da hayli zordur. Hızla yollarına devam ettikten bir süre sonra yerliler kendi aralarında konuşup bir köşeye otururlar ve öylece beklemeye başlarlar. 

Avrupalı arkeologlar yerlilerin neden birdenbire yere oturup beklemeye başladıklarına anlam veremez. Biraz bekledikten sonra yerliler tekrar kendi aralarında konuşup yeniden yola koyulurlar. İnka tapınaklarına vardıklarında arkeologlardan biri yaşlı rehbere sorar:

“Niye yolun ortasında oturup saatlerce bekledik?”

Yaşlı Rehber: “Çok kısa sürede çok hızlı yol aldık, ruhlarımız bizden uzakta kaldı. Oturup ruhlarımızın bize yetişmesini bekledik.”

Peki sizin için ruhu beslemenin yolları nelerdir? Ruhunuzu iyileştirmek, güçlendirmek için neler yapıyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Paylaş