22 Ağustos 2021

Egoist insanlara nasıl davranmalı?

Egoist insanlara nasıl davranmalı sorusu, günlük hayatın içinde zaman zaman bencil insanlarla baş etmek zorunda kalan herkesin üzerine düşündüğü bir konu olmalı. Hepimiz kendi rutinlerimiz içinde yeni insanlarla tanışıyor ve bazen onlarla bir süreliğine aynı ortamı paylaşmak mecburiyetinde kalıyoruz. İş yerinde, arkadaş veya aile çevremizde; bir topluluğun parçası olduğumuz zaman, birlikte olduğumuz insanlara uyum göstermemiz gerekebiliyor. Eğer güzel bir enerji alanı içindeysek paylaşmak dünyanın en keyifli şeyi. Ama tam aksiyse ve bulunduğumuz ortamda, negatif enerjisini üzerimizde hissettiğimiz, küçümseyici, bencil, art niyetli insanlar varsa, o zaman bulunduğumuz yere uyum göstermekte zorlanabiliriz.

Egoist insanlara nasıl davranmalı

Egoist insan nasıl belli olur?

Fonksiyonel Tıp ruh sağlığının iyiliği için insanın güzel ilişkiler kurması gerektiğini savunur. Yeni insanlarla tanışmak, arkadaşlıklar kurmak pozitif duygular üreten eylemlerdir. Mutlaka sosyal ilişkiler içinde olmalı, bize katkı sağlayan paylaşımlar yapabildiğimiz bir arkadaş çevresinde bulunmalıyız. O yüzden, bazen bu çevrelerde negatif insanlarla karşılaşabiliyor olmak bizi sosyalleşmekten alıkoymamalı.

Kaçmamalı, onlarla baş etmeyi öğrenmeliyiz.

Onları bilirsiniz, gözleriyle kusur ararlar. Üzerinizi baştan aşağı tarayıp bir yanlışlık bulmaya çalışırlar. O yanlışlık, kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacaktır. “İyi” olduklarına yalnız başkası “kötü” olduğunda ikna olurlar. Çünkü aslında kendilerine hiç güvenleri yoktur. Bu sağlıksız davranışlarının arkasında öz güven eksikliği yatar. Meziyetlerinden bahsedip dururlar ama bakarsanız görürsünüz ki çoğunun elle tutulur tek bir niteliği yoktur; zaten hırsları da bundandır ya, kendilerini gerçekleştirmiş olsalar bu kadar övgüye ihtiyaç duymayacaklar.

Kişisel meselelerini halledememiş insanlardır onlar.

Murathan Mungan “Mırıldandıklarım” şiirinde şöyle der:

Bunaldım kendisiyle boğuşmasını
Başkalarında çözmeye çalışan insanlardan

Ne de güzel demiştir.

negatif enerji veren insanlardan korunma

Egoist insanlara nasıl davranmalı

Bencil insanlar, yardıma muhtaç kişilerdir. Negatif enerjileriyle kendilerini zehirlerler. Büyük ruhsal problemleri vardır. Önce bunu bilmelisiniz, çünkü bu düşünceyi benimsediğinizde, artık üzerinizde üzüntüye sebebiyet verebilecek bir etkileri olmayacak. Bir başkasının kötü duruma düşmesiyle kendilerini iyi hisseden insanlar size hiçbir etkide bulunamamalı. Onlar olayları doğru tahlil edebilecek psikolojik yetide değiller. Davranış bozukluğu içindeler. Yardıma ihtiyaçları var ama yine de siz onlara yardım edemezsiniz, bunu kendilerinin keşfetmeleri gerek.

Hayat, egoist insanların karşısına, öyle olmamaları gerektiğini öğütleyen pek çok deneyim fırsatı çıkarır. Yüzleşmeye hazır olduklarında, o deneyimden geçer ve öğrenirler. Eğer gelişime açıklarsa, öz eleştiri kabiliyetleri varsa, tüm bunlar onlara artı olarak geri döner.

Yaşamda en sınırlı şey zaman. Bu yüzden en değerli şey. İnsan, vaktini faydalı işler için kullandığında, kendisi de faydalı bir insana dönüşüyor.

Unutmayın, neyle meşgul olursanız ona dönüşürsünüz. Art niyet taşımak, insanı zehirler, çirkinleştirir; iyi niyetse doğduğu yere zarafet verir.

Egoist insanlara nasıl davranmalı

Sizi üzen insanlardan sessizce uzaklaşın

Eğer birileri sizi çekiştiriyor, üzerinize negatif enerji boşaltıyor, sizi alçaltıcı durumların içine çekmeye çalışıyorsa, yapacağınız tek şey o insanın etki alanından sessizce uzaklaşmak olmalı.

Onlar kendi derslerini belki alacak, belki almayacaklar. Bu sizin sorumluluğunuzda değil.

Egoist insanlara nasıl davranmalı

Size negatif enerji veren biriyle tartışma çabasına girdiğinizde, onun sizi yenme ve dolayısıyla sizinle didişme isteği daha da kabaracak ve öfkesi sağlıksız bir haza dönüşerek hem sizi hem kendini zehirleyecek. Neden ruhunuza bu negatif enerjinin kamburunu taşıtasınız? Onunla kavga etmenize, herhangi bir şey için ispat çabasına girmenize gerek var mı? Siz olduğunuz yerde, bütün iyi niyetiniz ve zarafetinizle dümdüz duruyorsunuz. Yanlış bir şey yapmadınız. Neden bir yanlışlığa ortak olasınız?

Haklılığına çok inandığım bir söz var;

Küçük insanlar kişileri, büyük insanlar ise fikirleri tartışırlar.

Egoist insanlara nasıl davranmalı sorusuna verebileceğim belki de en net cevap budur: İnsanların neyi neden yaptığını anlamaya çalışın. O zaman, kızgınlık duymak yerine birtakım fikirler üzerine düşünmüş olacaksınız ve onların kibrindeki acizliği anladığınızda, artık onlara kızmayacaksınız bile.

Paylaş

One Comment

  1. […] iyisi nezaketinizi koruyarak onlardan uzaklaşmak. Bunu nasıl yapacağım diyorsanız Egoist İnsanlara Nasıl Davranmalı başlıklı yazımı […]