29 Ağustos 2021

Kendini Sevmenin Yolları

Kendini sevmenin yolları okurlarımın hakkında yazmamı sıkça istediği konulardan biri.  Öz yeterlilik ve öz saygı; mutlu bir yaşam için ön koşullardan ve bu niteliklere sahip olmak istiyorsanız kendini sevmeniz şart. Kişinin hayatında mutluluk üretebilmesi, kendiyle barışık olduğu bir yaşam sürdürmesine bağlı. Aksi halde psikolojik ve fizyolojik sağlığımız bundan kötü yönde etkileniyor.

Öz Saygı Nedir?

Çaresiz, yalnız ya da üzgün hissettiğimiz birçok durumun temelinde, aslında kendimize doğru biçimde değer vermiyor oluşumuz yatıyor. Pek çoğumuz öz saygı ve sevgiye sahip olduğumuzu düşünüyor, ama gerçekte bunları yaşamıyoruz.

Benliğine karşı sevgi ve saygı besleyen biri, başkasının ona kendini kötü hissettirmesine izin vermez.

Kendini seven biri, çamurla kavga etmeden bataklıktan uzaklaşır. Çünkü yerinde ne kadar çırpınırsa o kadar dibe batacağını bilir.

kendini sevmenin yolları

Öz saygı insana, kendini insanlara göre değil, insanları kendine göre konumlandırma imkânı verir. Eğer kendinizi kimsenin sizi mutsuz etmesine izin vermeyecek kadar çok seviyorsanız ve karşınızdakinin öfkesinin aslında size değil, kişisel hayatında hissettiği yetersizlik duygusuna yönelik olduğunun farkındaysanız, davranışları size hiçbir negatif etkide bulunamaz. Ancak siz birini düşmanınız olarak kabul ederseniz o sizin düşmanınız olabilir, siz onu ciddiye almadığınız takdirde o sadece art niyetiyle kendine zarar veren biridir. Eğer bu tarz insanları sakince kişisel alanınızdan uzaklaştırmayı başarırsanız, hayatınızda düşmanlık konumu kazanamazlar.

hayır diyebilmek

Öz Saygı İnsana Ne Kazandırır?

Ben hayatımda kötü bakışlarını üzerimde hissettiğim herkesi sakince enerji alanımdan uzaklaştırmayı tercih ediyorum. Ne kırıp dökerek onların yaydığı negatif enerjiyi çoğaltıyorum ne de onlara hatasını gösterme vazifesi üstlenerek kendimi yıpratıyorum. Çünkü bu hayatta herkesin kendi derslerini yalnızca kendisinin alabileceğini biliyorum.

Benim hiç düşmanım yok. Bugüne dek hiç olmadı ve asla da olmayacak.

Kimseye düşmanlık beslemiyorum, çünkü kendime düşmanlık hissetmiyorum.

Herkese karşı yalnızca sevgi duygusu barındırıyorum içimde, çünkü kendimi seviyorum, sevgi enerjisi içinde kalmayı tercih ediyorum.

kendini sevmenin yolları

İnsan kendini sevdiğinde, başkalarının ona addettiği kusuru kendinde görmediğinde o insanların düşmanlığını zaten kabul etmiyor.

Kendini Sevmeyen Başkasını Sevemez

Hepimizin bu dünyada bir vazifesi var. Bizi zorlayan, sınayan insanların vazifesi de kişiliğimizi güçlendirmek. Onlarla baş ederken, kendimizle sevmediğimiz şeyler arasına sınır çizmeyi öğreniyoruz.

Hayatınızda düşman istemiyorsanız, kötülüğe kötülükle karşılık vermeyin. O zaman insanlar yetiştirmek istedikleri o düşmanca duyguları daha fazla büyütemezler ve öfkelerine de bir sınır çizmiş olursunuz. Ki bu onlar için en iyisidir. Çünkü ancak bu şekilde öfkelerini gerçek sahibine, kendilerine yöneltebilirler. Unutmayın ki kendini sevmeyen başkasını sevemez. Onları yalnız bırakmak en iyisidir. Sorgulayacakları ve tecrübe edecekleri çok şey var. Sevginin gücünü keşfetmeleri ve kendilerini sevmeyi öğrenmeleri gerek.

Zarar veren insanlardan nasıl uzaklaşacağım diyorsanız Egoist İnsanlara Nasıl Davranmalı başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

başkalarına hayır demek kendine evet demektir

Kendini Sevmenin Yolları

Aristoteles’e göre kendini sevmek, başkalarını sevmenin ilk şartıdır. Kişi başkalarına faydalı olmak için önce kendi ruhunu tamamlamalıdır.

Bir Hikâye: Üç ihtiyar Misafir

Bir kadın, kapıdan dışarı çıktığında, bembeyaz sakallı üç ihtiyarın kendi evinin önünde oturduklarını görür. “Sizi tanımıyorum ama aç ve susuz olmalısınız. Lütfen içeriye gelin de size bir şeyler ikram edeyim,” der. İhtiyarlar, hanımın eşi gelene kadar beklemek istediklerini söylerler. Akşam olup kocası eve geldiğinde kadın olanları anlatır. “Peki,” der kocası, “artık evdeyim, çağır içeri girsinler.”

Kadın, ihtiyarların yanına gidip kocasının evde olduğunu, artık gelebileceklerini söyler. Üç ihtiyar bu kez ona “Ama hepimiz aynı anda içeri giremeyiz” diye cevap verir. Kadın şaşırmıştır, neden diye sorar.

İhtiyarlardan biri açıklar.

“Onun adı Zenginlik,” der arkadaşlarından birini işaret ederek.

“Diğeri Başarı. Ben ise Sevgi. Şimdi içeri gir ve konuşup hangimizi evimizde istediğinize karar verin.”

Kadın içeri dönüp söylenenleri kocası ve gelinine anlatır. “O halde Zenginlik’i çağıralım,” diye atılır kocası heyecanla.

Kadın ise “Neden Başarı’yı çağırmıyoruz?” diye düşünür. O sırada gelinleri dönüp fikrini söyler.

“Sevgi’yi çağırsak daha iyi olmaz mı? Evimiz sevgiyle dolar!”

En iyi seçeneğin bu olduğuna karar verirler. Kadın ailesi adına dışarı çıkar ve misafirleri olması için Sevgi’yi eve davet eder.

üç ihtiyar hikayesi

Bunun üzerine Sevgi ayağa kalkıp eve doğru yürümeye başlar. Zenginlik ve Başarı da onun ardında eve yürümektedir. Kadın şaşırmış bir halde Zenginlik ve Başarı’ya sorar:

“Ben sadece Sevgi’yi davet ettim, siz neden geliyorsunuz?”

İkisi bir ağızdan cevap verir:

“Eğer Zenginlik’i ya da Başarı’yı davet etmiş olsaydın diğer ikisi dışarıda kalırdı. Ama sen Sevgi’yi davet ettin. O nereye giderse biz de ardından oraya gideriz.”

Tüm güzel şeyler sevgiden doğar ve sevgiyle gelişir.

kendini sevmenin yolları

10 Adımda Kendini Sevmenin Yolları

1. Hayatın Karşına Çıkardığı Deneyimleri Kucakla

Yaşadığın her tecrübe, senin daha iyi olman için. Zorlukları onlardan korkarak değil, üstesinden geleceğine olan inançla kucakla.

Her deneyim bizim içindir, iyileri de kötüleri de. Hepsinden bir şeyler öğreniriz. Deneyimler; zirvesinde bizi olabilecek en iyi halimizin beklediği dağın yamaçlarıdır. Kendimizi her bir adım yukarı taşımayı başardığımızda, potansiyelimizi tam anlamıyla ortaya koymaya da bir adım daha yaklaşmış oluruz.

kendini sevmenin yolları

2. Değiştirmeye Çalışmak Yerine Hayatından Çıkar

Değişim ancak kişi kendi hayatının sorumluluğunu almaya hazır olduğunda gerçekleşebilir. Bu görevi bir başkası adına üstlenemezsiniz. Bir kez daha denersem belki düzelir, şu yolu da denemiş miydim, yeterince sabrettim mi diye düşünmenize gerek yoktur. Herkes bir şansı hak eder ama hata yapan birine ikinci şansı vermek, ona sizi bir kez daha üzme hakkı vermektir. Boş yere kimseye kinlenmeyin ve üzerinizde nefret enerjisi biriktirmeyin. Bunun yerine insanları davranışlarınızla yok saymayı öğrenin.

öz saygı

3. İyi Niyetini Koru

Size karşı yapılan her kötü niyetli atağa derin bir nefes alıp yolunuza devam ederek karşılık verin. Bu yolda yürürken karşılaştığınız tüm insanlara, hayvanlara; çevreye, hatta eşyalara karşı bile nazik olun. Zarafetin ve iyiliğin enerjisini dört yana yayın.

Öz sevgi

4. Öz Bakımını İhmal Etme, Kendinle İlgilen

Kendini sevmenin yolları denince akla gelen ilk şeylerden biri, kendine bakmak, görünümünle ilgilenmektir. Bunu hepimiz ara sıra yaparız. Moralimiz bozuksa saçımızı kestirir, öz güvenli olmak istediğimiz zamanlarda özellikle şık giyinir, içimiz yeşersin diye dışımızı güzelleştiririz. Aynaya gördüğümüz görüntü, kendimiz hakkındaki intibamızı oluşturur. Bu yüzden her an hayatımızın aşkıyla karşılaşacakmış gibi temiz pak derli toplu olursak her an kendimizle aşk yaşarız.

kendini sevmenin yolları

5. Sağlıklı Beslen

Hafif, sağlıklı, besleyici bir yeme alışkanlığı geliştirmek, kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik. Sağlıklı beslenirseniz sağlıklı hissedeceksiniz. Belirli bir programa uymanız, kendinizi sıkmanız gerekmez. Neyin size iyi geldiğini keşfedin. Ve bedeninizi dinleyerek yiyeceklerle uyumlanın. Beslenme alışkanlığınız üzerinde yapacağınız küçücük yenilikler bile hayatınızda büyük farklar yaratacaktır.

sağlıklı beslenme

6. Günlük Hareket Rutinini Oluştur

Yoga, meditasyon, yürüyüş gibi hafif beden egzersizleri veya pilates, yüzme gibi sporlardan hangisi sizin doğanız için uygunsa onu tercih edin. Şunu yapınca daha hızlı sonuç alınıyor ya da herkes bu aktiviteyi deniyor, ben de onu denemeliyim gibi şartlanmalar içinde olmayın. Egzersizleri kendinizi rahatlatmak için yapıyorsunuz aslında. Kan dolaşımınız hızlanacak, daha aktif hareket etmeye başlayacaksınız. Peki bunu hangi yolla yapacaksınız? Tercih sizin.

kendini sevmenin yolları

7. Hayır De

Hayattaki en özgürleştirici deneyim, hayır demeyi öğrenmektir. İstemediğiniz şeylere; utanmadan, sıkılmadan, kendinizi doğru biçimde ifade ederek hayır demeyi öğrendiğinizde, bütün yaşamınız değişir, kendiyle uyum içinde yaşayan biri olursunuz.

Öncelikleriniz her zaman belli olmalı. Bir hedefiniz varsa, yaptıklarınız onunla çelişmemeli. Örneğin çalışmanız gerektiği zamanda sizinle görüşmek isteyen insanlara hayır diyemiyorsanız, bu amacınızla aranızdaki büyük bir engeldir.
Çalışmanız gerektiğinde, yalnız kalmak istediğinizde, sessizliğe ihtiyaç duyduğunuzda başkalarına “hayır” demeyi öğrenin.

Başkalarına “hayır” diyebilmek, kendinize “evet” demektir.

kendini sevmenin yolları

8. Kendinle Meşgul ol

İlgiyi başkalarından değil kendinden bekle ve ilgini başkalarına değil kendine yöneltmeye çalış. Her gün yeni bir şey öğren. Keşfet. Anı yakala. Kendinle iyi geçin.

“Şimdi hangi şarkıyı dinlersem iyi hissederim?”

“Bugün ne yemek istiyorum?”

“Ne olursa mutlu olurum ve bunun gerçekleşmesi için ne yapabilirim?” diye düşün.

Kendinle, bir sevgili gibi ilgilen.

kendini sevmenin yolları

9. Hata Yapmaktan Korkma

İnsan hata yapmadan kendini keşfedemez. Eğer hiç zaafımız, kusurumuz olmasaydı insan olmazdık. Önemli olan hatalarla birlikte hayatı ve kendini keşfetmektir. Öğreniriz. Ve öğrendikten sonra tekrar o hatayı yapmamamız gerekir. Çünkü bize gereken dersi almışızdır. Kişisel yolculuğumuzdaki gelişimimizi ancak bu şekilde ilerleyerek gerçekleştirebiliriz.

kendini sevmenin yolları

10. Kendi Hayatının Mimarı Ol

Kendimizi sevebilmemiz için; kendimize layık gördüğümüz hayata doğru yürüyor olmamız gerekir, yoksa içimizde kızgınlık duyarız.

Neye sahip olmak istiyorsunuz? Bir aileye, şirkete, özgürlüğe, aşka, zenginliğe?

Her ne istiyorsanız onun için bugün hayatınızın kontrolünü ele almalısınız.

Kendinizi anlayarak, amacınıza ulaşmanın yollarını araştırarak, sabrederek, emek vererek, azmederek çözüm yolunda ilerlemeye devam etmelisiniz. Bu yolda zaman zaman sekteye uğradığınız olacaktır. Çünkü hayat bazen beklemenizi ister, siz hazırım diye düşünürsünüz, oysa en iyi manzarayı görebilmeniz için tırmanmaya biraz daha devam etmeniz gerekir.

Başarabileceğinize inanın ve başaracağınıza inanmak için, yapmaktan zevk alacağınız işlere kalkışın.

kendini sevmenin yolları

Sizce kendini sevmenin yolları nelerdir? Yorumlarda benimle paylaşabilirsiniz.

Sevgiyle.

 

Paylaş

6 Comments

 1. Meliha 29 Ağustos 2021 at 11:17 - Reply

  Merhaba öncelikle ilk okuduğum yazınız ve muhtemelen şimdi uzun süre burada kalıp tüm yazılarınızı okumaya çalışacağım. Harika bir yazı olmuş az ve öz. Kendi adıma teşekkür ederim

  • Hare Dinçer 29 Ağustos 2021 at 11:38 - Reply

   Ben teşekkür ederim ilginiz ve nezaketiniz için. 🙂

 2. Tutku 29 Ağustos 2021 at 12:37 - Reply

  Kendini sevmenin yolları hakkında yazdığınız maddeler çok güzelBana uygun olanları yapmaya çalışxam verdiğinizz tavsiyeler gerçekten işe yarıyor. Sizi takip etmeye devam bundan sonra :). Kişisel gelişim konusunda desteğe ihtiyacı olan herkes yazılarınızdan yararlanmalı bence selamlar

  • Hare Dinçer 29 Ağustos 2021 at 13:03 - Reply

   Teşekkür ederim. 🙂

 3. Adem 29 Ağustos 2021 at 12:49 - Reply

  Ne kadar doğru ifade etmişsiniz, başkalarına hayır demek, kendine evet demektir. Çoğu zaman başkalarının gönlünü hoş etmekten, kendimizi unutuyor, karşılık alamayınca da üzülüyoruz. En iyisi dediğiniz gibi beklentilerimizi kendimize yöneltmek.

 4. […] duyguyu fark ettikten sonra irade güçlendirme egzersizleri ile size gereken gücü kazanmaya ve kendi hayatınızın mimarı olmaya […]