7 Kasım 2021

Sabırlı Olmayı Öğren ve Elinden Gelenin En İyisini Yap

Bir işi hızlıca tamamlayıp bitirme düşüncesi genellikle o işin daha çok zamanımızı almasına yol açar. Bir şeyleri telaşla tamamlamaya çalışırken sıkça sakarlık yaparız. “Acele işe şeytan karışır” diye boşuna dememişler. Aceleyle yapıp bitirdiğimiz işlerin bir tarafında muhakkak aksaklık olur ve kendimizi biten işin ardından rahatlık duymak yerine tatsız tuzsuz, hoşnutsuzluk içinde hissederken buluruz.

Kargaşa içinde yapıp bitirdiğimiz bir şeyin sonucunda ne o iş layığını bulur ne de biz yaptığımız işten tatmin oluruz. Sabırsızlık, olacak olanı engeller, kendi halinde akan suyu taşırtır, akıp gitmekte olanın hiç yolunda olmayan yerlere sıçramasına neden olur. Oysa su kendi doğal hızında akmaya devam etse ulaşması gereken yere daha erken varacaktır.

sabırlı olmak

Hayata ve kendine güvenmeyi başarabilmek için sabrederek geleceğe kök salmayı öğrenmek gerekir.

Sabırlı Olmayı Öğrenmek

Yaşamın içinde, her anlamda sabırsızlığı yenmek; daha sakin, odağından şaşmadan ilerlemeyi alışkanlık edinmek için kullanabileceğimiz bazı püf noktalar var. Sizinle paylaşacağım maddelerden yola çıkarak kendi pratiklerinizi geliştirebilir, sabır kazanmanızda size yardımcı olacak alışkanlıklar ve bakış açıları edinebilirsiniz.

Sabırlı Olmak İçin Neler Yapılabilir

1. Hiçbir konuda sonuca kısa yoldan varmaya çalışmayın. Zıplayarak sona atlayamazsınız, o yolu yürümeniz gerek. Hedefe giden yoldaki aşamaları tek tek, her deneyimin tadına vararak, anı yaşayarak geçmeye çalışın. Böylesi çok daha kolay ve keyifli.

nasıl sabırlı olunur

2. Uzun vadeli planlar yapın ve sabırla tamamlayıp bitirdiğiniz önemli aşamaların ardından kendinizi ödüllendirin. Önceden belirleyeceğiniz ödül, acil bir ihtiyacınız olmayan, dolayısıyla panik yapmaya gerek duymayacağınız ama yine de mümkün olan ilk vakitte ulaşmak isteyeceğiniz bir şey olmalı. Bu ölçüyü sağladığınızda, ne acele edecek ne de işi ağırdan alacaksınız. Sabırla ilerleme alışkanlığı geliştirmek için oldukça etkili bir motivasyon yöntemi.

sabırlı olmanın yolları

3. Bir şey yaparken işin tamamını değil, yalnızca bir sonraki adımı düşünmeye çalışın.

Amerikalı romancı E. L. Doctorow dünyanın en sabır gerektiren işlerinden biri olan mesleği hakkında şöyle demiş:

Roman yazmak, gece araba sürmek gibidir. Sadece farlarınızın aydınlatabildiği kadarını görürsünüz, ama bütün yolculuğu bu şekilde tamamlayabilirsiniz.

Çalışmak da tıpkı böyledir. Bir sonraki aşamaları bilerek ilerlemeye devam edersiniz ve gitmeniz gereken yere varırsınız. Yolun tamamını düşünerek strese kapılmanın hiçbir faydası yoktur. Önemli olan önünü görmeye ve ilerlemeye devam etmektir.

sabretmek

4. İhtiyaç duydukça kendinize şu dostça tavsiyeyi fısıldayın: Biraz sabırlı olmayı öğrenirsen daha iyisini yapabilirsin. Daha iyisini yapmak için sabret. Eğer elinden gelenin en iyisini yaparsan, o işi gerçekten sen yapmış olursun.

sabırlı olmak

5. Olaylar karşısında bir an sakin kalıp gözünüzün önünde fark edilmeyi bekleyen diğer seçenekleri görmeye çalışın. Eğer harekete geçmek için sabırsızlanmayıp hayata dikkat kesilirseniz çözüm için daha kolay yollar olduğunu keşfedeceksiniz.

nasıl sabırlı olunur

Umarım bu püf noktalar size yardımcı olurlar. Bakış açınız ve alışkanlıklarınız üzerinde çalışmaya devam edin. Ruhun nitelikleri de bedenin kasları gibidir, ancak üzerinde çalıştıkça gelişirler.

 

Paylaş

One Comment

  1. […] devam etmemiz gerekir. Sabır, bizi hayattaki amaçlarımıza taşıyacak en önemli araçtır. Sabırlı olmayı öğrenmek insana hayatını değiştirebilme gücü […]