15 Kasım 2021

Alışkanlıklarını İyileştir, Yaşamın İyileşsin

Yaşamımız, alışkanlıklarımızla birlikte şekillenir. Her gün ne yapıyorsak, onu elde eder ve sonunda ona dönüşürüz. Amerika’nın önde gelen üniversitelerinden olan Duke Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre; alışkanlıklarımız günlük yaşamımızdaki davranışlarımızın %40’ını oluşturuyor. Günümüzün önemli bir bölümü alışkanlıklarımızı tekrar ederek geçiyor. Buna göre; insan alışkanlıklarını onu daha iyi edecek eylemler arasından seçtiğinde pekala zamanla daha iyi bir hayata kavuşabilir. İyi alışkanlık edinmek beraberinde iyi bir hayatı getirir.

Zamanı neyle beslerseniz zaman onu katlar. Her gün kitap okuyup yeni bir şeyler mi öğreniyorsunuz? Gelecekteki sizi tanımlayan şeyler bu tür küçük savaşlar olacak.

James Clear – Atomik Alışkanlıklar

iyi alışkanlıklar edinmek

Hayatımız, her gün yaptıklarımızdır. Her gün ne yapıyorsak sonunda ona dönüşürüz.

Her gün spor yapan biri zamanla formda birine dönüşür. Her gün kitap okuyan biri bilgili birine. Her gün meditasyon yapan huzur kazanır. Her gün kenara para ayıran sonunda birikim sahibi olur. Eğer bir şeyi sürekli olarak yapmaya devam edersek sonunda elde ettiğimiz şey o olur, bu kaçınılmazdır.

para biriktirmek

Sabır Amaca Giden Yoldaki En Önemli Araçtır

Dalai Lama “Mutluluk size hazır bir şekilde gelmez, sizin kendi eylemlerinizden doğar” demişti. Bu söz kendi hayatımızın mimarı olurken alışkanlıklarımızın ne denli önemli olduğunu açıkça ifade ediyor. Hayatımız, bizim eylemlerimizden doğar, bizim çabalarımızla gelişir ve zenginleşir. Mutluluğu da başarıyı da biz üretiriz. İnsan her ne ile meşgulse günlerin getirdiği o olur. Bu nedenle hayatta bir şeyi arzuladığımızda, onu elde etmek için harekete geçmemiz ve sabırla onun için emek vermeye devam etmemiz gerekir. Sabır, bizi hayattaki amaçlarımıza taşıyacak en önemli araçtır. Sabırlı olmayı öğrenmek insana hayatını değiştirebilme gücü kazandırır.

Küçük alışkanlıkların etkisi zamanla büyür.

James Clear – Atomik Alışkanlıklar

çiçek yetiştirmek

Kim olduğumuzu alışkanlıklarımız belirler. Yaşamımızı iyileştirmek ancak bizim için iyi olan, amaçlarımızla çelişmeyen, aksine bizi onlara taşıyan alışkanlıklar edinmekle mümkün.

İyi Alışkanlıklar Kazanmanın Yolu

1. Bugün elinize bir kâğıt kalem alın ve hayattan istediklerinizi açıkça yazın. İsteklerinizi yazmak kendinizi daha iyi anlamanızı sağlayacak.

2. Listenizi tamamladıktan sonra her maddeye tek tek bakın ve o maddedeki isteğinizi sağlamak için hayatta genel olarak ne yapmakta olduğunuzu kendinize sorun.

3. Tatmin edici yanıtlarınız yoksa bir “yapılacaklar listesi” hazırlamaya başlayın. İsteklerinize ulaşmak için kuracağınız rutinde genel olarak neler yapmanız gerekiyor? Kazanmanız gereken alışkanlıklar neler? Örn; yabancı dilinizi geliştirmek için her gün alıştırma yapma, uzun ve zorlu bir işi tamamlamak için her gün belli bir süre televizyon, telefon gibi dikkat dağıtıcı etmenlerden uzak durarak tam odaklı çalışma, hayatınızın kontrolünü ele almak için önceliğiniz olmayan şeylere hayır deme alışkanlığı kazanmanız gerekir.

iyi alışkanlıklar edinmek

4. Edinmek istediğiniz alışkanlıkları bir post-it’e yazıp buzdolabınıza yapıştırın. İsteklerinize ulaşmak için yapmanız gerekenler her sabah güne başlarken karşınızda olacak ve onları güne başlar başlamaz hatırlamak, alışkanlık kazanmak istediğiniz şeyi günlük rutininize dahil etmeniz için sizi teşvik edecek.

5. Yeni bir alışkanlık edinme süresi 21 gündür. Bir şeyi alışkanlık edinebilmek için 21 gün boyunca onu tekrar etmeniz gerekir. Sabırla her gün kazanmak istediğiniz iyi alışkanlığa günlük rutininizde yer verin.

Unutmayın, isteklerinize ancak hayatı onlarla uyum içinde yaşadığınız takdirde ulaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınız, geleceğinizin ön izlemesidir.

Paylaş