13 Haziran 2021

5 Adımda Kendi Hayatının Mimarı Ol

Bugün hayatınızı daha iyi hale getirmeye başlayın. Koltuğunuza geçin, kahvelerinizi alın. Size güzel bir haberim var. Kendi hayatınızın mimarı olabilirsiniz. Kendi hayatının mimarı olan insanlar hayatlarının kontrolünü ele alıp geleceklerini kendileri şekillendirirler. Ve bunu yaparken en büyük güçleri pozitif düşüncedir. Kendi hayatımızın mimarı olmaya pozitif düşünceyle başlamalıyız.

Kendi Hayatının Mimarı Ol!

Kendi hayatının mimarı olabilmek için;

1. Pozitif Kal

Kendi Hayatının Mimarı

Hayat bizi zaman zaman zorluklarla sınar ve biz bu zorluklardan şikâyet ederek bunların bizi mutsuz etmesine izin veririz. Oysa hayat insanla kavga etmez, yol gösterir. Bir zorlukla karşılaştığımızda o sorunun bize ne anlattığını anlamaya çalışmamız gerekir. Önümüze çıkan her zorluk bize hayatta bir aşama atlatır.

Belki bu yazıyı okurken kendi kendinize “onun için konuşması kolay, hayatını güzel yaşıyor” diye düşünebilirsiniz. Ama hiçbir şey dışarıdan görüldüğü gibi değildir. Bugünkü mutlu hayatıma kavuşana kadar hayatta birçok badire atlattım. Ve herkesin bilmesini isterim ki sadece ve sadece pozitif kalarak hayatta kaldım. Eşle, işle, aileyle, sağlıkla ilgili sınavlarım oldu. Ve bu sınavları ümitsizliğe kapıldığımda değil, karşıma çıkan sorunlar bana ne anlatıyor dediğimde atlatabildim.

2. Kıskançlık, Öfke, Kızgınlık Gibi Duyguları Hayatından Çıkar

Hayatının Mimarı Ol

Kıskançlık, öfke, kızgınlık duyguları, bizim şeytanımızdır ve bu şeytanı ancak kötü duygulardan uzak kalarak yenebiliriz.

Mesela düşünün, zamanında size kötülük yapmış bir insana siz de karşılık olarak kötülük yaptığınızda anlık bir egosal tatmin yaşarsınız ama sonraki süreçte yaptığınız kötülük sizi mutlaka içten içe tırmalar. Duygu dünyanıza kötücül hisler dahil etmiş olursunuz. Oysa duygu dünyamızda barındırmamız gereken hisler yalnızca olumlu hislerdir. Birine yardım ederek, birini anlamaya çalışarak ve olabildiğince sevgi vererek edindiğimiz hisler…

Burada kast ettiğim şey, bize zarar veren insanlara yardım etmek, sürekli aynı hatayı yapan insanları yeniden yeniden affetmek değil… Eğer bir insan size zarar veriyorsa onu tamamen geride bırakmanız gerekir. Ne intikam alın, ne kötü söz söyleyin. Sadece ve sadece uzaklaşın. En basit bir eylem, örneğin onun arkasından konuşmak bile, kötücül bir histir ve gereksiz enerji kaybıdır.

Bizi üzen insanlara karşı yapacağımız tek şey onlardan uzaklaşmak olmalı. O zaman onlara bir şeyleri sorgulamaları için de alan yaratmış oluruz. Yapmamız gereken tek şey budur. Asla hiç kimseyi değiştirmeye çalışmamalıyız. Çünkü bu hayatta herkes kendi yolculuğunu yaşar ve kendi derslerini kendisi alır.

3. Karşılıksız İyilik Yapın

Hayat Mimarı

Kendimizi sevmemizin en güzel yolu insanları sevmek, kendimizde onları, onlarda kendimizi görebilmektir. Bir insan bir yere aurasıyla birlikte girer. Etrafına nasıl bir enerji yaydığı hemen hissedilir. Bu nedenle etrafımıza her zaman güzel enerjiler yaymalıyız. Bunun için; karşılıksız iyilikler yapmak, bir insanı anlamaya çalışmak, yardımcı olmak için çabalamak, bir hayır kurumunda düzenli olarak çalışmak gibi pek çok seçeneğimiz var.

Ama unutmayalım ki ne yaparsak düzenli olarak yapmalıyız. Su ancak düzenli olarak damlarsa sonunda bir göl oluşturabilir.

4. Amacınıza Odaklanın

Kendi Hayatının Mimarı

Hayat amacınıza odaklanmak, size kendi hayatınızın mimarı olmanız için gereken motivasyonu sağlar.

Bunun için benim size önerim istediğiniz şeyleri küçük not kâğıtlarına yazarak buzdolabınıza asmanız. Bu sayede hayat amacınız her gün gözünüzün önünde olacak ve günün geri kalanında kendinizi o amaca ulaşmak için bir şeyler yaparken bulacaksınız.

Motivasyonunuzu korumak için olumlamalardan ve meditasyondan da yararlanabilirsiniz.

5. Her Gün Bir Adım Atın

Kendi Hayatının Mimarı

Psikolojimizin iyi olmasının tek geçerli yolu kendimizi pozitifte tutmamız. Bu elbette bir günde olmuyor, çaba sarf etmek gerekiyor. Pozitif kalıp kendi iyiliğimize doğru her gün bir adım atmamız gerekiyor.

Bir geminin limanından ayrılışını düşünün. Geminin limandan uzaklaşması uzaklaşması günbegün fark edilir olur. Bir sorunu alt etmek için çabalamaya başlarsınız ve bir müddet sonra o sorunlar bitmiş gitmiş, sizden uzaklaşmış olur.İnsan beyni, bir şeyi alışkanlık olarak kabul etmek için 21 gün boyunca o davranışın düzenli olarak tekrarlanmasına ihtiyaç duyar. Beynimiz bir makina , bu makinayı kullanmayı öğrenebilirsek gerçekten kendi hayatımızın mimarı olabiliriz. Önemli olan şey psikolojimizi mümkün olduğunca pozitifte tutmamız ve yolda kalmamız… Eğer yürümeye devam edersek, ilerlemeye de devam edeceğiz.

Sevgilerimle.

 

Paylaş

4 Comments

  1. […] olumlu yansıdığını göreceksiniz. Deneyimlerinizi benimle de paylaşırsanız çok sevinirim. Kendi hayatımızın mimarı olabilmek için kendimize ve dünyamıza tuğlalar eklemeye devam […]

  2. […] mutluluğa cesaret edin ve kendi hayatınızın mimarı olmaya karar […]

  3. […] 10. Kendi Hayatının Mimarı Ol […]

  4. […] size hazır bir şekilde gelmez, sizin kendi eylemlerinizden doğar” demişti. Bu söz kendi hayatımızın mimarı olurken alışkanlıklarımızın ne denli önemli olduğunu açıkça ifade ediyor. Hayatımız, […]