26 Ekim 2021

5 Adımda Değişimi Kucaklamak ve Kanatlarına Kavuşmak

Değişimi kucaklamak yaşam yolunda ilerlemenin ilk şartıdır. Her deneyim bizim içindir, iyileri de kötüleri de. Hepsinden bir şeyler öğreniriz. Deneyimler; zirvesinde bizi, olabilecek en iyi halimizin beklediği dağın yamaçlarıdır. Kendimizi her, bir adım yukarı taşımayı başardığımızda, potansiyelimizi tam anlamıyla ortaya koymaya da bir adım daha yaklaşmış oluruz.

Değişimi reddetmek tembelliktir.
Bu, bireyin, uyarlama, yenilenme ve başarı sorumluluğunu reddetmesi demektir.
Bill Quain

değişimi kucaklamak

Değişimi Kucaklamak veya Reddetmek

Gece geç vakitte bir türlü havlamayı kesmeyen bir köpek hakkında şu hikâye anlatılır:

Bir gece, köpeklerinin havlaması bir çiftçiyi ve karısını uyandırır. Kadın çok rahatsız olmuştur ve kocasına “Git bak bakalım bu köpeği çılgınca havlatan şey ne?” der.

Adam bitap düşmüş bir sesle “Kımıldayamayacak kadar yorgunum” der.

Köpeğin havlaması bir saat daha sürer, kadın adama köpeği havlatanın ne olduğuna bakmasını bir kez daha rica eder ve adam bir kez daha aynı cevabı verir.

“Kımıldayamayacak kadar yorgunum.”

Köpeğin havlaması devam eder. Karısı üçüncü kez adama gidip duruma bakmasını söyler. Adam da üçüncü kez aynı cevabı verir.

“Kımıldayamayacak kadar yorgunum.”

Bunun üzerine kadın yataktan kalkıp şalını omuzlarına alarak dışarı çıkar. Kadın dışarı çıkınca havlama aniden kesilir. Yatağa döndüğünce kocası, kadına sorar.

“Sersem köpeğin nesi varmış?”

Kadın yanıtlar.

“Dikenli bir çalının üstünde yatıyordu. Kımıldayamayacak kadar yorgundu.”

değişimi kucakla

Bu köpek gibi kaç kişiyi tanışıyorsunuz? Bulunduğu rahatsız pozisyonu değiştirmek için hareket etmek yerine mızmızlanan ve şikâyet eden…

Bu koca gibi kaç kişiyi tanıyorsunuz? Problemlerini başkalarının çözmesini bekleyen?

Bazı insanlar dikenli çalıdaki köpek veya yataktaki adam gibi, hayatlarında bir değişiklik yapmak için harekete geçmek yerine acıya dayanmaya razıdırlar. Değişimi kucaklamak yerine bulundukları yerdeki rahatsızlığı duymaya devam ederler. Korkularına teslim olmuşlardır.

değişimi reddetmek

5 Adımda Değişimi Kucaklamak

Yapmanız gereken bir değişikliğe cesaret edemediğinizde ya da mecburi bir değişimi kabullenmekte zorlandığınızda izleyebileceğiniz 5 adımlık bir yöntem paylaşacağım sizinle.

1. Kendinize sorun: Neyden korkuyorum?

  • Hayal kırıklığı yaşamaktan?
  • Yalnız kalmaktan?
  • Sevgisizlikten?

2. Korkunuzun temelindeki duyguyu belirledikten sonra bu duygunun nedenini sorun:

Neden hayal kırıklığı yaşayacağımı / yalnız kalacağımı / sevgisiz hissedeceğimi düşünüyorum?

3. Endişenizin kaynağını belirleyin ve bunların ne kadar gerçekçi olduğunu sorgulayın.

4. Ardından şunun üzerinde düşünün. Bu değişim gerçekleşmezse hayatınızda neler olacak? Şikâyet ettiğiniz sorunlar değişecek mi? Bulunduğunuz yeri terk etme cesareti göstermezseniz yeni bir yere gidebilecek misiniz?

5. Değişimin gerekli olduğunu tüm gerekçeleriyle kavradıktan sonra ileriye doğru bir adım atın.

değişim motivasyon başarı

Yaşamımızdaki bir değişimi kabul etmediğimizde ya olduğumuz yerde kalır ya da daha geriye gideriz. Değişimi reddetmek, deneyimi reddetmektir. Oysa yaşadığımız her tecrübe daha iyi olmamız, olabileceğimiz en iyi halimize ulaşmamız için.

Bir tırtılın kelebeğe dönüşümünü hatırlayın. Kozası, tırtıl için güvenli olsa da kelebek olabilmesi için korunağını terk etmesi gerekir. Belki korkar tırtıl, korunağını terk ederken. Belki dünya tehlikelidir, güzel bile değildir. Ama kanatlarını bir kez çırptı mı bir daha duramaz yerinde. Kendi kanatları olduğunu ve istediği yere uçabileceğini anlayınca “neyden korkmuşum ki” der. Hatta ekler: Ben nasıl bu güzelim rengârenk kanatlarımı o kozanın içine hapsetmeyi düşünebildim?

değişimi kucaklamak

Değişimden korkma.

Kendi kanatlarıyla istediği yere uçabilen bir kelebek olmak istiyorsan kozanı terk et.

Değişimi Kucaklamak ve Kendi Kanatlarınla Uçmak

Dünyaya onunla birlikte akmayı kabul eden gözlerle baktığımızda, hayat hiç olmadığı kadar kolay hale gelir. Dünyayla birlikte akmak ise değişimi kabul etmeyi bilmeyi ve her deneyimin içinden sapasağlam çıkabilmek için hayatın her alanında çalışmaya devam etmeyi gerektirir.

Çalış.

  • Sevdiklerinle ilişkin
  • Kendinle ilişkin
  • Dünyayla ilişkin için

Kendimize ne kadar çok emek verirsek kanatlarımız o kadar kuvvetli olur.

Hayatla birlikte akabilmenin ön koşulu budur. Zaman ileriye doğru akar. Ona uyumlanmak için ileriye doğru hareket etmeye, yani çalışmaya devam etmek gerekir.

Yaşadığın her tecrübe, senin daha iyi olman için.

değişimi kucaklamak motivasyon

Korkularınızın üzerine gitmek için Korkuları Yenme Meditasyonu başlıklı yazımdaki olumla metnini 21 gün boyunca tekrar edebilirsiniz.

Deneyimleri onlardan korkarak değil, üstesinden geleceğinize olan inançla kucaklayın.

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.
Heraklitos

 

Paylaş