4 Eylül 2021

Korkuları Yenme Meditasyonu ile Adım Adım Cesarete

Korkuları yenme meditasyonu ile bilinçaltınızı hayatınızda size engel oluşturan şeylerin üstesinden gelmek üzere programlayabilirsiniz.

Bakış açısı her şeydir.

20. yüzyılın en etkili yazarlarından biri olarak kabul edilen Marcel Proust şöyle demiştir:

Yeni bir keşif için, yeni yerler değil; yeni bir bakış açısı gerekir.

korkuları yenme meditasyonu

Dünyanı Değiştirmek İstiyorsan Kendini Değiştir

Hayatımızı iki dünya içinde yaşarız. Dış dünya ve kendi iç dünyamız. Bizim kontrolümüzde olan şey iç dünyamızdır. Kendimizi yenileyebilir, olumlu düşünme kabiliyeti geliştirerek; çözüm odaklı, sorumluluk sahibi, cesur insanlar olabiliriz ve bu niteliklere sahip olduğumuzda hayat bizim için kolaylaşır.

korkuları yenme meditasyonu

Dış dünyada olup bitenler ise bizim kontrolümüzde değildir. Elbette yaşadığımız çevrenin dinamikleri üzerinde bir etkiye sahibiz ama bu gücün sınırları var, hayatta karşımıza çıkacak bütün zorlukları önceden engelleyebilmemiz mümkün değil. Dolayısıyla mutlu bir yaşam için insanın kendi kontrolünde olmayan olayları veya diğer insanları değil hayata yönelik kişisel tutumunu değiştirmeye çabalaması gerekir. Çünkü elimizde olan sadece budur. Sorunlarımızın çözümü de buradadır.

korkuları yenme meditasyonu

Dünyanı değiştirmek için kendini değiştirmen gerekir.

Bu değişim, ileriye doğru bir dönüşümdür aslında.

Hayatınızı ileriye doğru taşımak; sizi endişeye sürükleyen olaylar karşısında yeni bir tutum (dolayısıyla yeni bir güç) elde etmek için aşağıdaki korkuları yenme meditasyonu metninden yararlanabilirsiniz.

korkuları yenme meditasyonu

Bunun için size önerim;

Sakin bir müzik eşliğinde, şefkatli bir ses tonuyla metni okuyup telefonunuza kaydedin.

21 gün boyunca uyku vakti bu kaydı dinleyin ve olumlamaları gözünüzde canlandırın.

Korkuları Yenme Meditasyonu

Ben her şeyin üstesinden gelebilirim. Kendimle barışığım. Hayat karşıma öğrenmem için deneyimler çıkarır. O deneyimlerin içinden cesaretle geçerim ve zorluklardan daha güçlü bir insan olarak çıkarım.

Hayatta her şey olabilir, hepsi bizim içindir. Üzüntülerimi yaşayıp geride bırakmayı biliyorum. Zamanla bütün yaralar sarılır. Duygularımı bastırmıyorum. İçimdeki zehri akıtıyor, feraha çıkıyorum.

korkuları yenme meditasyonu

Yaşadığım zorluklara, onların üstesinden gelmenin yollarını arayarak bakıyorum. Zorlukları kocaman bir dağı ufalayarak küçük taş parçalarına böler gibi tek tek ele alıyor, hepsinin üstesinden sırasıyla geliyorum. Dağ bir engel değil. Karşıma ne çıkarsa çıksın içinden geçip gitmeyi biliyorum.

korkuları yenme

Başıma ne gelirse öğrenmem için gelir. Yaşam bana, potansiyelimi bütünüyle açığa çıkarabilmem için farkına varmam gereken şeyleri gösterir. Beni bıçak gibi biler, parlatır. Üstesinden geldiğim her zorluğun, yendiğim her korkunun ardından daha değerli biri olurum.

Yaşadığım her şeyin bir anlamı var. O anlamı bulmam ve devam etmem gerektiğini biliyorum.

korkuları yenme meditasyonu

Hayatın getirdiği bütün deneyimleri kucaklamaya hazırım.

Dünya önümde uzanıyor… Uzun bir caddenin başında ellerimi iki yana açmış, uçmaya hazır yürüyorum. Gecenin ardında ne olduğunu görebilmek için oraya yürümeye cesaret etmem gerektiğini biliyorum. Korkmuyorum. Kanatlarımı açıyorum ve rüzgârı takip ediyorum. Ağaç dalları sallanıyor, yapraklar uçuşuyor ve birden ayaklarım yerden kesiliyor. Nihayet özgürüm. Kanatlandım. Artık hiç kimse bana zarar veremez. Çünkü kendi kanatlarımla uçuyorum. Gökyüzü eşsiz. Hayata cesaret ediyorum.

Paylaş

2 Comments

  1. […] üzerine gitmek için Korkuları Yenme Meditasyonu başlıklı yazımdaki olumla metnini 21 gün boyunca tekrar […]

  2. Peri 17 Kasım 2021 at 00:41 - Reply

    İlk defa deneyimledim. Bana çok iyi geldi. Teşekkürler ❤️