1 Temmuz 2021

Mutlu Olmanın Yolları Bu 15 Püf Noktadan Geçiyor

Mutlu olmanın yolları nelerdir? Kimseden beklenti duymadan, kendi kendimize nasıl mutlu olabiliriz? Hayatta mutlu olmanın belli formülleri var mıdır? Mutluluğu nasıl sürdürebilir ve çoğaltabiliriz?…

Mutlulukla ilgili aklımızda onlarca soru ve beklenti var. Her ne kadar mutlu olmak için hayattan beklediğimiz şeyler birbirinden farklı olsa da aslında mutluluk hormonlarımızı tetikleyen eylemler temelde ortak… Bize sevgi, huzur, güven vb. duyguları hissettiren küçük eylemler büyük mutluluklar doğurabilir.

Mutluluk, mutlu olmaya niyet etmekle başlar. Günlük hayatımızda, kontrolümüz dışında gelişen, kendimizi kötü hissetmemize sebep olan negatif olaylarla karşılaşsak da bu durumların içinden sıyrılıp kötücül hislerin yerine pozitif duygular koymak bizim elimizdedir. Eğer siz bir kere mutlu olmaya karar verdiyseniz, kendinizi mutsuz durumların içinden çıkarıp yeniden iyi hissedebilmeniz için önünüzde onlarca seçenek uzanır.

mutlu olmanın yolları

Mutlu Olmanın Yolları

1. Kendinin En İyi Dostu Ol

mutlu olmanın yolları

Filozof-yazar Ayn Rand‘ın çok sevdiğim bir sözü var:

“Hayatım ve hayatıma olan sevgim adına yemin ederim ki, hiçbir zaman bir başka insan için yaşamayacağım ve hiç kimseden benim için yaşamasını istemeyeceğim.”

Bu sözü sıkça hatırlamanızı tavsiye ederim. İnsan ne başkası için yaşamalı ne de başkasının onun için yaşamasına müsaade etmeli. Hayatta her zaman önce kendimiz gelmeliyiz. Bu, bencil biri olacağımız anlamına gelmez. Kendi mutluluğumuzdan sorumlu olduğumuzun bilincinde olduğumuz anlamına gelir. Eğer kendimizin en yakın dostu olursak, kendimize şefkatle, iyilikle, sevgiyle yaklaşırız ve bu, omzumuzda her zaman bir dost elinin var olduğunu hissetmemizi sağlar. Bu sayede güvende olduğumuzu duyumsarız. Kendimize güven veren şey, kendimiz oluruz. Bunun ne kadar özgürleştirici bir deneyim olduğunu düşünsenize.

Örneğin kendimize şu sözleri söyleyebiliriz: Korkma, yanında ben varım. Ne olursa olsun her zaman seninle birlikte, sana dayanak olacağım… Seni mutlu etmek için çabalayacağım.

Kendinin en yakın dostu ol. İnsan kendinin en yakın dostu olmayı başardığında, başka kimseden beklenti duymasına gerek yoktur.

2. Sadeleş, Yüklerinden Kurtul

mutlu olmak için ne yapmalı

Daha önce “Az Eşya Çok Huzur: Evdeki Fazla Eşyalardan Nasıl Kurtuluruz?” başlıklı yazımda minimal yaşamın mutluluğa katkılarından bahsetmiştim. İnsan; yaşamında, eşyaya daha az, kendine daha çok yer açtıkça hayattaki varlık alanı genişler. Fazla eşyalarımızdan kurtuldukça üstümüzdeki yüklerden de kurtuluruz, çünkü gerçekten ihtiyaç duymadığımız eşyalar aslında yükümüzdür.

Hayatımızda her daim huzuru ve mutluluğu hissetmek istiyorsak eşya yükünden kurtulmalı, özgürlük alanımızı çoğaltmalıyız. Bize gerekli olanlar, gerçekten ihtiyaç duyduğumuz eşyalardır, bundan fazlası ise enerjimizden ve kendimize ayıracağımız zamandan çalacaktır.

3. İyilik Yapın, İyi Hissedin

mutlu olmanın yolları

Uluslararası akademik çalışmaların yayınlandığı Psychological Bulletin‘de yayınlanan bir araştırmaya göre; başkalarını mutlu etmek için para harcamak, kendimiz için para harcamaktan daha mutluluk verici! Bağış yapmak, yardım etmek, katkıda bulunmak; insana kendini işe yarar hissettirerek mutlu olmasını sağlıyor.

4. Yeni Deneyimler İçin Para Harcayın

nasıl mutlu olunur

Geleceğimiz için para biriktirmek, kendimizi güvende hissetmemizi sağlar. Ama bununla birlikte tutumluluğun ucunu kaçırmamaya da dikkat etmek gerekir. Çünkü şu an yaşadığımız zaman eşsiz ve onu deneyimleme şansı hayatta yalnız bir kez elimize geçiyor. Geleceğimiz için elbette para biriktirmeliyiz ancak birikim yaparken bugünü yaşamamayı da unutmamak gerek.

Yapılan araştırmalara göre yeni şeyler denemek beyin dalgalarını uyararak mutlu hissetmemizi sağlıyor. Belli bir rutine bağlı kalmadan yaşayan insanlar, kendilerini bir rutine uyanlara göre daha iyi hissediyor. Daha mutlu hissetmek için hayatımızı monotonluktan kurtarmamız, yeni şeyler denemeye açık olmamız gerekiyor.

Yeni tecrübeler için para harcamaktan çekinmeyin.

5. Şükran Duygusunu Hissedin

nasıl mutlu olunur

Pozitif Psikoloji alanındaki çalışmalarıyla tanınan Amerikalı Psikolog Martin E. P. Seligman‘a göre; her akşam yatağa girmeden önce hayatımızda olduğu için şükran duyduğumuz üç şeyi düşünmek, sevdiğimiz tatlıyla karşılaşmaktan bile daha mutluluk verici.

Uykuya dalmadan önce varlığı için şükran duyduğunuz üç şeyi düşünmeyi deneyin. Rüyalar alemine mutlulukla dalacaksınız.

6. Bir Hedefiniz Olsun

mutlu olmak için ne yapmalı

Hayatta zinde, canlı ve enerjik kalabilmek için herkesin bir hedefe ihtiyacı vardır. Uzun ya da kısa vadeli hedefler bizi motive ederek çalışmaya yönlendirir, çalışma, başarı; başarı ise tatmin duygusunu getirir.

Psikoloji ve Psikiyatri Profesörü, Sağlıklı Zihinler Merkezi’nin kurucusu ve başkanı Richard Davidson‘a göre; bir amaç doğrultusunda çalışmak, olumlu duyguları devreye sokuyor. 

7. Uykuyu İhmal Etmeyin

mutlu olmanın yolları

Kişisel hayatta mutlu olmanın yolları hayattaki beklentilerimize bağlı olsa da bazı eylemler var ki onların sonuçları tüm insanlık için geçerli.

İngiltere’de yapılan bir çalışmaya göre; günde en az altı saat on beş dakika kesintisiz uyuyan insanlar, uyuyamayanlara göre daha mutlu. Verimli uyku uyumak, yalnızca fiziki sağlığımıza değil psikolojik sağlığımıza da iyi geliyor.

8. İyi Arkadaşlar Edinin

mutlu olmanın yolları

Başkalarından beklentilerimiz ne kadar az olursa o kadar iyidir. Beklentilerimiz kendimize yönelik olmalıdır. Bununla birlikte insan sosyal bir varlıktır ve elbette başka insanlarla iletişim kurmaya da ihtiyacı vardır.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki geniş bir arkadaş çevresine sahip insanlar az sayıda yakın arkadaşa sahip olanlardan daha mutlu. Unutmayalım ki arkadaş sayısı ile birlikte arkadaşlıkların niteliği de önemli. Arkadaş olduğumuz insanlar destekleyici, pozitif, motive eden insanlar olmalı. Onlarla ancak bu şekilde gerçek anlamda bir şeyler paylaşabiliriz.

9. Romantizme Kapılın

nasıl mutlu olunur

Cornell Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, ilişkisi olan insanların olmayanlara göre daha mutlu hissettiğini söylüyor. Romantizmin insan doğası üzerinde iyileştirici, neşe ve mutluluk verici bir etkisi var. Daha mutlu hissetmek için anlamlı ilişkiler kurmak için çabalamamız gerekiyor.

10. Hayatınızda Maviyi Daha Çok Dahil Edin

mutlu olmanın yolları

Renklerin insan duyguları üzerindeki etkisini hepiniz bilirsiniz. Sussex Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre mavi renk, mutluluğu artırarak stresi yok ediyor.

Özellikle akşam saatlerinde mavi renkle iç içe olmak kişiyi olumlu enerjilerle sarıp sarmalıyor.

11. Negatif Deneyimleri Silmek İçin Pozitif Deneyimler Yaşayın

mutlu olmanın yolları

Psikolog Barbara Fredrickson‘ın geliştirdiği teoriye göre; sürdürülebilir mutluluk için yaşadığımız her negatif deneyimin ardından, üç pozitif deneyim yaşamamız gerekiyor. Böylece üç doğru bir yanlışın negatif etkilerini yumuşatıyor.

12. Mükemmel Havanın Tadını Çıkarın

mutlu olmanın yolları

Havanın nasıl olduğu, kendimizi nasıl hissettiğimizle çoğu zaman doğrudan ilişkilidir. Öyle ki insanın kendini en mutlu hissettiği sıcaklık derecesi bile saptandı. Yapılan bir araştırmaya göre, mutluluk, yaklaşık 13.8⁰C’de maksimuma ulaşıyor.

13. Çiçek Koklayın

mutlu olmanın yolları

Kokuların mutluluğa etkisi üzerine yapılan bir araştırmada, çiçek kokulu oda içerisindeki katılımcıların diğerlerine kıyasla üç kat daha fazla mutlu oldukları saptandı.

Çiçek kokusu enerjimizi yeniliyor, içimizi ferahlıkla dolduruyor…

Duyguları tetikleyen en güçlü etmenlerden biri kokular. Güzel bir koku duyumsamak, ruh halimizi her zaman iyi yönde etkiliyor.

14. Mutlu Anılarınızı Yazın

mutlu olmanın yolları

Mutlu anılarımızı yazdığımız bir günlük, harika bir fikir değil mi?

Hayattaki pozitif deneyimlerimizi bir araya topladığımızda, sihirli bir mutluluk defterine sahip olmuş oluruz, onu her açtığımızda, içindeki güzel anılarla bizi yeniden mutlu etmek için orada bekleyen bir defter…

15. Hayallerinizden Vazgeçmeyin

mutlu olmanın yolları

Kariyerine garsonluk ve temizlik işçiliği yaparak başlayan ve ardından yalnızca kendi başarısıyla bir milyoner olan Amerikalı girişimci Marie Forleo şöyle diyor:

“Dünyanın sadece sende bulunan bu özel yeteneğe ihtiyacı var. Hayallerinizden vazgeçmek ya da ‘Benden geçti artık’ demek hayata olan neşenizi, inancınızı yitirmenize neden olacak yegane şeylerden biri. Yaşınız kaç olursa olsun bunu yapmayın.”

mutlu olmanın yolları

Peki sizin için mutlu olmanın yolları neler? Yorumlarda benimle paylaşırsanız sevinirim.

Paylaş

One Comment

  1. […] çıkacak bütün zorlukları önceden engelleyebilmemiz mümkün değil. Dolayısıyla insanın mutlu bir hayat yaşaması için kendi kontrolünde olmayan olayları veya insanları değil hayata yönelik kişisel tutumunu […]