11 Eylül 2021

İrade Güçlendirme Egzersizleri ile Hayata Hazırlan

İrade güçlendirme egzersizleri ile hedefiniz doğrultusunda göstermeniz gereken azim ve emek gücünü edinin, hedeflerinize daha hızlı bir şekilde ulaşın.

Hepimiz yaşamlarımızda bazı amaçlar edinir, gerçek olmasını dilediğimiz hayaller kurarız. İyi bir iş, güzel bir ev, mutlu bir ilişki… Bunlar istediğimizi söylediğimiz şeylerdir.

İnsan uzun süre bir şeyleri isteyip onlara hâlâ ulaşamadığını fark ettiğinde bir yol ayrımına gelir; o noktada ya isteklerinden vazgeçecek ya da bu zamana dek neyi yanlış yaptığını düşünecektir. Eğer kendini sorgulamayı seçerek davranışlarını dikkatlice gözden geçirirse, hayatla kurduğu ilişkide bazı eksiklikler olduğunu fark eder. Bu eksikliklerden biri, çoğu zaman “irade”dir.

zayıf irade nasıl güçlendirilir

İrade Güçlendirme Egzersizleri ile Adımlarınıza Hız Kazandırın

Her şey düşüncede başlar, eylemle gelişir. Önce düşünce yapınızı hedefinize odaklanmak üzere düzenlemelisiniz.

İrade, yapmak istediğimiz şeylere karşı harekete geçebilme kabiliyetidir. TDK irade kavramını “bir şeyi yapmaya karar verme gücü, istenç” olarak tanımlar. Çünkü irade, her şeyden önce kendi arzularımızı tasvir edebilme yeteneğine ihtiyaç duyar. Hayatta bizi harekete geçiren şey isteklerimizdir. Arzularımızdan emin olduğumuz noktada, harekete geçeriz.

irade güçlendirme egzersizleri

İrade Nasıl Güçlendirilir?

Ne İstediğinizden Emin Olun

Yapmanız gereken ilk şey arzularınızdan emin olmak. İstediğiniz şeyleri gerçekten istiyor musunuz, yoksa sadece onları istediğinizi mi söylüyorsunuz? Belki de asıl ihtiyaç duyduğunuz şey düşündüğünüzden çok farklı. Sizi tam olarak ne mutlu edecek? Buna karar verirseniz ona ulaşmak için yoğun bir istek duymaya başlayacak, içinizde harekete geçme dürtüsü hissedeceksiniz.

irade güçlendirme egzersizleri

Hayal Kurmaktan Korkmayın

Ne istediğinize karar verirken cesur davranmaktan korkmayın. Başarma şansınız olmadığını düşündüğünüz için hayal kurmaya yeltenmemek, yapacağınız en büyük hata olur. Başkalarını boş verin, kendinize karşı dürüst olun. Gerçekte arzuladığınız şey nedir? Nasıl bir hayat hayal ediyorsunuz? Bugün Alaaddin’in cini lambadan çıkıp size “bir hayalini gerçekleştireceğim, benden ne dilersin” diye sorsa, ondan neyi gerçekleştirmesini istersiniz?

Ve bu dileği gerçekleştirmek için siz neden harekete geçmiyorsunuz?

irade terbiyesi

Şimdiki Zamanı Geçmişin Dersleriyle Onurlandırın

Kurduğumuz hayaller duygularımızdan beslenir. Bizi var eden hafızamızdır. Kim olduğumuz ve hayattan ne istediğimiz bilgisini aslında hafızamızda taşırız. Hatırladığımız şeyler çoğu zaman hislerimizin yoğunluğuna bağlıdır.

Geçmiş hayallerinizi geri getirin. Küçük bir çocukken en çok istediğiniz şey neydi?

Neyi istediğimizi anlamak için hafızamız en büyük yardımcımızdır.

Eskiyi hatırlayın, anılarınızı canlandırın ama şimdiki zamanı da kaçırmayın. İrade sahibi insanlar şimdiki zamanın kıymetini bilirler. Önemli olan, geçmiş hatalardan ders çıkararak geleceğe hazırlanırken an’da kalmayı, bugünü yaşamayı da başarabilmek. Çünkü hayat, andadır; her duygu gibi irade de anlıktır ve hedefine doğru yürüyen bir insanın irade gücünü her an hissedebilmesi gerekir.

irade terbiyesi

İstekleriniz konusunda netleşin. Harekete geçmenizi sağlayacak duyguyu fark ettikten sonra irade güçlendirme egzersizleri ile size gereken gücü kazanmaya ve kendi hayatınızın mimarı olmaya başlayın.

İrade Güçlendirme Egzersizleri

1. Para Biriktirin

Bütçenize göre önceden belirlediğiniz bir miktar parayı her ay düzenli olarak kenara ayırın. Bu miktar, onu biriktirdiğiniz için sizi mutlu edecek kadar çok olmalı ancak gelir – gider dengenizi de zora sokmamalı.

Düzenli bir şekilde para biriktirmeye devam edin. İrade gücünüzün karşılığını o para yeteri kadar büyüdüğünde alacaksınız.

irade güçlendirme egzersizleri

2. Yapılacaklar Listesi Hazırlayın

Kendinize küçük hedeflerle başladığınız bir yapılacaklar listesi hazırlayın. Adımları tamamladıkça yenilerini ekleyin. Önce ufak adımlar atın, bunları esneme egzersizleri olarak düşünün. Sonra ısındığınızda, daha büyük hedefler koymaya başlayabilirsiniz.

Hayallerinize giden yolu hayal edin. Geçmeniz gereken patikalar… Tırmanmanız gereken yokuşlar… Ve bazen de yüzdüğünüz denizler, göller. Hayallerinize giden yolda sizi tatmin edecek şeylerle de karşılaşacaksınız. Bu yüzden listenizi uzatmaktan korkmayın. Yapılacaklar listeniz her zaman yeni bir şeyler eklemeye uygun olsun.

yapılacaklar listesi

3. Kendinize İş Teslim Süresi Belirleyin

Hedefinize tam olarak ne zaman ulaşacağınızı önceden saptamanız mümkün değildir ama sizi hedefinize taşıyacak yolda yapmanız gerekenleri ne zaman tamamlayacağınızı ön görebilmeniz gerekir. Bunun için kendinize iş teslim süreleri belirleyebilirsiniz. Katı sınırlardan söz etmiyorum. Kendinizi sıkıştırmayın, baskı altına almayın. Ama yaptığınız programları da aksatmayın. İlerlemek için adım atmaya devam ediyor olmanız gerekir. Her gün ufak da olsa görevlerinizi tamamlayarak hedefinize doğru bir adım daha atmayı başardığınızda, iradenizin gücünü ve onun size neler kazandırdığını keşfedeceksiniz.

irade güçlendirme egzersizleri

4. Olumlu Alışkanlıklar Edinin

Sizi hedefinize taşıyacak yeni alışkanlıklar edinin. Bir alışkanlık edinmek için onu tekrar etmeniz gereken süre 21 gündür. Örn; bir yazar olmak istiyorsanız her gün 100 kelime yazma, resim yapmayı öğrenmek istiyorsanız eskiz çalışma, bir ev almak istiyorsanız para biriktirme ya da zayıflamak istiyorsanız sağlıklı beslenme ve spor yapma alışkanlığı edinebilirsiniz.

irade terbiyesi

5. Hayat Sloganınızı Belirleyin

Sizi hayata karşı motive eden sözlerle muhakkak karşılaşmışsınızdır. Harekete geçirici, güç veren, amacımızı hatırlatan cümlelerdir bunlar. Kendiniz için bir slogan belirleyin. İsterseniz sevdiğiniz bir sözü seçin, isterseniz o sözü kendinize göre düzenleyin… Ya da yepyeni bir şey bulun!

Benim favori hayat sloganlarımdan biri bu:

haya sloganı

Siz de kendi sloganlarınızı yorumlarda benimle paylaşırsanız sevinirim.

Zamanımız her şeyden kıymetli.

Çalışma sisteminiz içinde kendinize yaşamak için de vakit tanıyın. Yaşarken çalışın.

Hayatın içinde kalın.

Sabreden, karşılığını mutlaka alır.

Unutmayın.

Paylaş