19 Eylül 2021

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmak İçin Bunları Yapın

Sonbaharda, güneşin yerini yavaş yavaş yağmur yüklü bulutlara bırakması, tabiatın renk değiştirmesi ve kalabalıkların sokaklardan evlere çekilmesiyle dünyanın üstüne bir hüzün çöker gibi olur. Yazın renkliliği, enerjisi azalmıştır artık; akşamüstü olmuş da evin hanımı perdelerini kapatıyor gibidir.

sonbahar depresyonundan kurtulmanın yolları

Ağustos’tan Eylül’e yaşamlarımızın ritmi değişir. Yaz hareketli geçer; arkadaşlar, tatil, kutlamalar… Sık sık dışarı çıkarız, senenin bütün yorgunluğunu atmak için fırsat buldukça soluğu denizde alırız; düğünlere, mezuniyetlere, partilere katılırız. Yazın hayatın içindeyizdir.

Takvimler Eylül’ü gösterdiğinde, geçiş mevsimi başlar. Tatil bitmiştir. Öğrencilerin okulları açılır, yetişkinlerin izinleri son bulur… Artık yuvaya dönüş vaktidir. Rutinimize dönüp hayatımızın yeni sezonuna başlarız. Gün daha erken batmaktadır. Kışın yavaş yavaş gelmekte olduğunu hissederiz. Bu durum ruh halimizde bir çöküşe neden olabilir. Kararan hava, azalan sıcaklık… Etrafımızda kasvet hissetmemiz normaldir. Ancak sonbahar depresyonuna teslim olmamak bizim elimizde.

Sonbahar Kahve

Bence her mevsimin ayrı güzelliği var. Yaz enerjisiyle, sonbahar dinginliğiyle güzel. Sararıp solan yaprak değişimin habercisi. Yağmur, bereketin; rüzgâr ekinin… Dünya mükemmel bir uyum içinde. Her şey olması gerektiği zamanda olması gerektiği gibi oluyor.

Usulca soğuyan havalar bize yavaş yavaş evlerimize dönmemizi söylüyor. Demek şimdi biraz yalnız kalmalıyız. Kendimize sormamız gerek: Sağlığımız nasıl? İyi hissediyor muyuz? İşlerimizi kolaylaştıran bir düzenimiz var mı? Kendimizle yeterince ilgilendik mi?

sonbahar depresyonundan kurtulmanın yolları

Sonbahar Depresyonu Nasıl Geçer

Değişen mevsimin izini sürün. Ağaçlar yaprak dökerek yüklerini atıyor. Yağmurun ardından kasvetli bulutların yerini parlak gökyüzü alıyor. Tabiat yenilenmek için fazlalıklarından kurtuluyor. Çünkü devam etmek için yenilenmek gerek. Bu, bizim için de böyle.

Sizi Rahat Ettirecek Bir Düzen Oluşturun

Sonbahar, yenilenme zamanımız. Önce silkelenmeli, kurumuş yapraklarımızı dökmeliyiz.

Yazın ardından evinizde birçok gereksiz eşya birikmiş, düzeniniz birbirine girmiş olabilir. Her şeyi dökün, ayırın, fazlalıkları atın ve sizi rahat ettirecek bir düzene kavuşun. Bunu nasıl yapabilirim diyorsanız “Az Eşya Çok Huzur: Evdeki Fazla Eşyalardan Nasıl Kurtuluruz?” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

sonbahar depresyonu nasıl geçer

Mevsimsel Gıdalar Tüketin

Yeni bir mevsim, yeni gıdaların tezgâhlara çıkması demek. Sonbahar mevsiminin meyve – sebzelerini tüketmeyi ihmal etmeyin.

Balık mevsiminde de değişim zamanı. Beslenme biçiminiz deniz ürünlerini içeriyorsa mutlaka onları da takip etmenizi öneririm.

üzüm

Sıvı Tüketimini Artırın

FTA (Fonksiyonel Tıp Koçluğu) fiziksel ve ruhsal sağlığı birlikte iyileştirmeyi hedefler. Ruhumuzu hafifletmek için bedenimizi de yüklerinden arındırmalıyız.

Sonbaharda sıvı tüketimini artırmak, iklim geçişine karşı vücudu dayanıklı kılar. Bazı öğünlerinizde besleyici smoothie’ler tüketerek bir sonraki öğünde sağlıklı çörekler tatlılarla kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Bu sayede hem sıvı alımınız çoğalmış olur hem de kilo kontrolünü ele alırsınız.

sonbahar içeceği

Sonbahara uyumlanmak için fazlalıklardan kurtulmak, hafiflemek, tazelenmek gerek.  Bir mevsimi yaşamanın en güzel yolu sadece ona özgü olan şeylerin tadını çıkarmak. Yeniliğin mevsimi ile birlikte hafifleyin, yüklerinizden arının. Ve tabiatın muhteşem hediyelerinin tadını çıkarın.

Paylaş