13 Nisan 2021

Bitter Çikolatalı Tarifler: Bitterli Sağlık Dilimleri

Tatlı krizlerinde başvurmak için bitter çikolatalı tarifler arayanlara lezzetli ve sağlıklı diyet tatlısı tarifi: Bitterli Sağlık Dilimleri…

Bitter çikolata, yoğun kakao içeriğiyle harika bir tatlı olmasının yanı sıra, sağlığımıza faydaları açısından da oldukça önemli bir besin, üstelik düşük kalorisi ile formda kalmanın en büyük yardımcılarından. Bu yüzden diyet yaparken ya da kilomuzu muhafaza etmeye çalışırken sıklıkla bitter çikolatalı tarifler arıyor, bitter çikolatanın düşük kalorisi sayesinde ölçülü ve sağlıklı beslenme anlayışımızı sürdürürken bir yandan da çikolata tüketmeye devam edebiliyoruz.

Sizlerle paylaşacağım Bitterli Sağlık Dilimleri tarifi ile düşük kalorili muhteşem bir lezzetle tatlı isteğinizi doyurabilirsiniz!

Bitter Çikolatalı Tarifler

Bitter Çikolatanın Faydaları

✅ Bitter çikolata cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Cilt dokusunu yeniler, elastikiyeti güçlendirir. Güneş hasarlarının iyileşmesine yardımcı olur.

✅Vücuda yüksek düzeyde enerji verir. Koşuşturmacalı bir günün başında ya da spor aktiviteleri öncesinde tüketilirse vücuda güç verecektir.

✅ Mutluluk hormonları olarak da bildiğimiz endorfin ve serotonin hormonlarının salgılanmasını tetikleyerek vücuttaki stres seviyesini düşürür.

✅ Yüksek antioksidan içeriğiyle hastalıklara karşı koruma sağlar. Yüzde seksen antioksidan içeren bitter çikolatanın, yapılan araştırmalar sonucunda, kanser hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.

✅ Kalp ve damar sağlığında önemli bir yere sahiptir. Damarlarda plak oluşumuna neden olan ve kötü kolesterol olarak ifade edilen LDL kolesterolün düşürülmesi ve dengelenmesinde rol oynar.

✅ Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

✅ Kolajen üretimini artırır.

✅ Düşük kalorili bir besin olan bitter çikolata doygunluk hissi verir. Bu yüzden diyet yapanların tatlı krizlerinde başvurması gereken ilk besindir. (Bununla birlikte; her besin gibi bitter çikolata da ölçülü bir şekilde tüketilmelidir.)

✅ Bitter çikolatanın pek bilinmeyen bir faydası ise, kuru öksürüğe iyi gelmesidir. Bitter çikolata eritilerek tüketildiğinde boğazı yumuşatarak öksürüğü azaltır.

✅ Bitter çikolata beyne kan pompalanmasına yardımcı olarak, algı düzeyini yükseltir. Odaklanmayı ve çalışmayı kolaylaştırır.

Bitter Çikolatalı Tarifler

Bitter Çikolatalı Tarifler: Bitterli Sağlık Dilimleri

Malzemeler

🔺250 g çekirdeksiz hurma (5 dk kaynar suda bekletilmiş)
🔺30 g ceviz
🔺30 g badem
🔺30 g balkabağı çekirdeği (soyulmuş)
🔺20 g hindistan cevizi rendesi
🔺30 g organik kakao tozu
🔺30 g badem yağı veya hindistan cevizi yağı
🔺30 g kurutulmuş goji
🔺1 tatlı kaşığı spiriluna tozu
🔺200 g eritilmiş bitter çikolata

Yapılışı

🔺Tüm malzemelerinizi hazırlayın.

🔺Mutfak robotuna ceviz, badem, balkabağı çekirdeği, hindistan cevizi tozunu koyun ve çekin.

🔺Daha sonra kakao tozunu, goji meyvelerini, spirilunayı ve badem yağınızı ekleyin. Kıvam alıncaya kadar çektirin.

🔺Bir saklama kabınızı yağlayın (karışımın iki parmak kalınlığında olmasını sağlayacak küçük bir kap seçmeniz gerekiyor) ve yağlı kâğıdınızı kabın tam kalıbını alacak şekilde kesip hafifçe üzerine oturtun.

🔺Karışımınızı bir kaşık veya spatula yardımıyla kabınızın içine koyup eşit bir şekilde dağıtın.

🔺Kabın üzerine erittiğiniz çikolatanızı dökün. Yüzeyi düzeltin ve üzerini dilediğiniz gibi süsleyin.

🔺Tatlınızı, buzdolabında iki saat veya aceleniz varsa buzlukta kırk beş dakika dinlendirdikten sonra tüketebilirsiniz.

Lezzetli ve sağlıklı tatlınız hazır! Afiyet olsun.

Paylaş