9 Nisan 2021

Wahls Protokolü ile Sağlıklı ve Dengeli Bir Yaşam

Wahls Protokolü progresif MS’li bir doktor olan Terry Wahls tarafından, zorlayıcı semptomlarını tedavi etmek için geliştirildi.

Sağlıklı beslenmenin neleri değiştirebileceğini biliyor musunuz?

İyi düzenlenmiş beslenme alışkanlıkları, tedavileri en güç hastalıklarda bile iyileştirici etkisini gösterebiliyor.

Klinik Tıp Profesörü olan Terry Wahls’in hayatı, üniversitede tıp profesörlüğü yapmak üzere Iowa’ya taşındığı 2000 yılında, kendisine MS (Multiple Skleroz) teşhisi konulmasıyla bütünüyle değişti ve MS’in getirdiği zorlayıcı semptomlar yüzünden tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Wahls, hastalığını tedavi etme arayışı içinde otoimmün hastalık ve beyin biyolojisini geniş bir şekilde araştırıp Fonksiyonel Tıp‘ın ilkelerini benimsedikten sonra kendisini tedavi edecek yeni bir beslenme protokolü oluşturdu.

Wahls Protokolü

Wahls; bu protokole ulaşma hikâyesini şu sözlerle anlatıyor:

Beni yatalak olmaya götüren süreci (düşüşü) durduracak bir şey bulmayı umuyordum. Multiple skleroz araştırması hakkında bilimsel makaleleri okumaya başladım. Makaleleri anlamak için biyokimya, hücresel fizyoloji ve nöroimmünolojiyi yeniden öğrendim. Ne yazık ki, çalışmaların çoğu FDA onayından yıllarca uzak olan ilaçları test ediyordu. Sonra aklıma her türlü ilerleyici beyin bozukluğuna yardımcı olan vitamin ve takviyeleri araştırmak geldi. Beyin sağlığı için önemli olan besinlerin bir listesini oluşturdum ve bunları takviye olarak almaya başladım. Düşüş hızım yavaşladı, bunun için minnettardım ama yine de düşmeye devam ediyordum.

2007 yazında, klinisyenlerin karmaşık kronik hastalıkları olanlara daha iyi yardımcı olabilmek için son bilimsel keşifleri kullanmalarına yardımcı olmaya adanmış bir organizasyon olan Functional Medicine’i keşfettim. Sonuç olarak beynime iyi gelen daha uzun bir vitamin ve takviye listesi geliştirdim. Sonra önemli bir aydınlanma yaşadım. Ya diyetimi, bu önemli beyin besinlerini takviyelerden değil, yediğim gıdalardan alabilmek için yeniden tasarlasaydım?

Wahls tasarladığı protokolde; otla beslenen et, balık, yapraklı sebze, kök, kuruyemiş ve meyve tüketimini esas alıp, süt ürünleri, yumurta, tahıllar, baklagiller ve patlıcangilleri kısıtlayan değiştirilmiş bir paleo diyetini savundu.

Wahls Protokolü

Wahls’in MS’i tedavi etmek için teşvik ettiği diyetin üç farklı versiyonu mevcut. Bu versiyonlar, beslenme alışkanlıklarını değiştirmek isteyenler için birinci aşamadan üçüncü aşamaya geçişi sağlayan üç basamak halinde değerlendirilebileceği gibi, MS (Multiple Skleroz) teşhisi koyulan kişilerde zorlayıcı semptomların ciddiyetlerine göre de kategorize edilebilirler.

Wahls Protokolü Aşamaları

  • Wahls Diyeti
  • Wahls Paleo Diyeti
  • Wahls Paleo Plus Diyeti’nden oluşuyor.

Dr. Terry Wahls, daha agresif tedaviye ihtiyacı olan ve yiyecek hassasiyetlerine sahip kişiler için ise Wahls Eliminasyon Diyeti’ni öneriyor.

Dr. Wahls geliştirdiği protokolü kendisi uygulamaya başladıktan yaklaşık bir yıl sonra tekerlekli sandalyeden kurtuldu ve kendi deyimiyle bir yıl içinde hastanede baston olmadan yürüyebildi ve hatta 18 millik bir bisiklet turunu tamamladı.

Terry Wahls

New York Times’ın çok satan yazarlarından Amerikalı Doktor Mark Adam Hyman, Wahls Protokolü’nün otoimmün veya diğer kronik sağlık problemlerinden yakınan birçok hasta için yaşamlarını değiştirebilecek önemli bir kaynak olacağı görüşünde.

Dünyaca ünlü Nörolog David Perlmutter ise; beslenmenin en güçlü ilaç olduğunu bizzat deneyerek doğrulayan Dr. Wahls’in beslenme protokolünün, önde gelen MS araştırmacıları tarafından multiple skleroz için sürekli değişen ilaç tedavileri ile karşılaştırıldığında yeni bir umut işareti olarak değerlendirildiğini söylüyor.

Wahls Protokolünü Anlatan Kitaplar

Bugüne dek 60’ın üzerinde hakemli bilimsel özet, poster ve makale yayımlayan Dr. Wahls’in önerdiği beslenme protokolü, MS hastaları için bir tedavi yöntemi sunmasının yanı sıra; daha sağlıklı yiyecekler tüketerek ideal sağlığa ulaşmak isteyen kişiler için de bir rehber niteliğinde.
Dr. Wahls, önerdiği protokolün ayrıntılarını; “Wahls Protokolü: Fonksiyonel Tıp ve Taş Devri İlkeleri’ni Kullanarak Multiple Skleroz’u Nasıl Yendim?” ve “Wahls Protokolü: Sağlıklı Ve Mutlu Bir Yaşam İçin Yemek Tarifleri” adlı kitaplarında okurlarıyla paylaştı. Şimdilerde ise, MS ve diğer ilerleyen sağlık sorunlarını tedavi etmek için beslenme ve yaşam tarzı müdahalelerinin etkisini test eden klinik araştırmalarını yürütmeye devam ediyor.

Son Söz

İhtiyaçlar temel alınarak düzenlemiş sağlıklı bir beslenme biçimi hayatlarınıza beklenmedik katkılarda bulunabilir.

Sağlıklı beslenme düzeninizi, ruhsal ve zihinsel bütünlükle tamamladığınızda ise hayatınız tamamen iyileşir.

Sağlığımızın her yönden iyi olması, ve kendimizi bütünüyle iyi hissedebilmemiz için bütünsel sağlığa sahip olmamız gerekiyor. Bütünsel sağlık için ise iyi beslenme, düzenli uyku alışkanlığı, güzel insan ilişkileri ve bolca hareket!

Sağlıkla ve sevgiyle kalın.

Paylaş