14 Ağustos 2021

Ayrılıkla Başa Çıkmanın Yolları – Daha Ferah Bir Yere Ulaş

Ayrılıkla başa çıkmanın yolları ve aşk acısıyla nasıl baş edilir ya da ayrılık acısına ne iyi gelir gibi sorularla çok sık karşılaşıyorum. Bana yöneltilen birçok ilişki sorusuna buradan toplu bir cevap vermek istedim.

Evlilik danışmanı değilim ama bir fonksiyonel tıp sağlık koçu olarak söyleyebilirim ki hayatta olmasını istediğimiz her şey bir bütünün parçasıdır. Bütünü inşa etmeden, istediğimiz özel şeylere ulaşamayız.

Her şey birbiriyle ilintilidir. Nasıl ruh, zihin ve beden sağlığı bir bütünse; aşk da öyledir. İki insanın birlikte mutluluk üretmesi, dünyanın en güzel duygusu. Zaman zaman çıkan sorunlar, ayrılan yollar ise aşka uzak değil.

Ayrılık acısıyla nasıl baş edilir

Ayrılık da Sevdaya Dahil

Ünlü şair Attila İlhan’ın da dediği gibi;

Çünkü ayrılık da sevdaya dahil. Çünkü ayrılanlar hâlâ sevgili…

Aşk acısıyla nasıl baş edilir

İki ruh birbirine filizlenir, iç içe geçerler, beraberce yeşerirler, çiçek açarlar, bu aşktır. Sonra bir gün sonbahar gelir. Rüzgâr sert eser, dalları sallar, yaprakları silkeler; bir yaprak olup, daldan düşmek isteyebilirsiniz. Ya da bir dal olup yapraklarınızı silkelemek. Her halükârda mevsim ayrılık zamandır. Gelecek bahar yeniden yeşerebilmeniz için şimdi hoşça kal demelisiniz.

Ayrılıklar doğaldır; yaprağın daldan düşüşü, geminin limandan ayrılışı, yağmurun buluttan süzülüşü gibi… Gitmeniz gereken yere gidebilmeniz için tutunduğunuz dala, sığındığınız limana veda etmeniz gerekir.

Hayat size yeni bir yer hazırlıyor. Tecrübelerinizle, olgunluğunuzla, yeniden ve daha iyi olarak başlayacağınız bir yer. Oraya giderken, alıştığınız yerden kopmak size zor gelse de şunu bilmelisiniz ki daha ferah bir yere çıkabilmenizin tek yolu bu zorluğu aşmak.

Ayrılık Acısıyla Nasıl Baş Edilir

Kimse Kimseye Ait Değil

İnsanlar birlikte mutlu olmak için bir araya gelirler ve artık birbirlerini mutlu edemediklerinde ayrılırlar. Bu hayatın kendisi kadar doğal bir şeydir. Ayrılmak, düşmanlık gerektirmez. Bazen iki taraf da elinden geleni yapar ama bir şeyler yolunda gitmez.

Ayrılıklar, bizi büyüten deneyimlerdir, eğer o deneyimleri yaşamazsak, üstesinden gelemeyip, yalnızlık korkusuyla aslında artık sürdürmek istemediğimiz ilişkileri sürdürürsek, bu bitişlerin getireceği olgunluktan vazgeçmiş oluruz ve hayatın daha olgun, daha deneyimli halimiz için hazırladığı sürpriz başlangıçlar ile asla tanışamayız.

Ayrılıkla başa çıkmanın yolları

Ayrılık Acısına Ne İyi Gelir?

Bir ayrılık yaşadıktan sonra size tavsiyem kendinize hatalarınızı sormanız. Unutmayın ki kendimiz dışında hiçbir şeyi değiştiremeyiz. Gitmek isteyeni asla yanınızda tutmaya çalışmayın. Sizin hatanız yüzünden gidiyor olsa bile. Unutmayın, kimse kimseye ait değil. Sizinle olmak isteyen, sizin yanınıza dönecektir. Belki bir hata yaptınız, sizi bağışlamadı, o halde bir sonraki ilişkinizde aynı hatayı yapmamayı öğrenmemiş olursunuz.

Kendinizi baştan aşağı tarayın. Ve şunları düşünün.

1. Bu ilişkide yaptığım hatalar nelerdi ve o hataları neden yaptım?
2. Nasıl bir ilişki istiyorum?
3. Nasıl bir ilişki istemiyorum?

Bu üç basit soru üzerinde biraz düşünmeniz, işlerin nasıl bu noktaya geldiğini, aslında sizin için iyi olanın neden bu olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Ayrılıkla başa çıkmanın yolları

Zaman zaman katlanması zor duygular yaşayabilirsiniz ama zaman her şeyin ilacı. Her ne yaşarsanız yaşayın kendinizi sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevmek, sevilmek istiyorsanız, önce kendinizi sevmeyi öğrenmelisiniz. Kendinizde eleştirdiğiniz şeyleri düşünün, onlar üzerine çalışırsanız kendinizi git gide daha çok sevmeye başlayacaksınız. Ve siz sevgiyi enerji alanınızda taşıdıkça daha çok sevgi ile karşılacaksınız.

Ayrılıkla Başa Çıkmanın Yolları

Bu 10 maddeyi uygulayarak yaşadığınız süreci daha kolay atlatabilirsiniz.

1. Sağlıklı düşünceler, sağlıklı bedenlerde olur. Sporu ve kilo kontrolünü elden bırakmayın.

2. Düzenli kitap okuyun. Kitap okumak yalnızca bizi geliştirmekle kalmaz, zihnimizi de dinlendirir.

Ayrılıkla Başa Çıkmanın Yolları

3. Hayatınızın kontrolünü ele alabilmek için evinizde düzenli olmaya gayret edin ve gereksiz eşyalardan kurtulun. Eşyanın yükü azaldıkça özgürlük alanınız çoğalmaya başlayacak.

4. Alışveriş alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Bir şeyi satın alırken kendinize “Buna gerçekten ihtiyacım var mı?” diye sorun. Eğer gerçekten ihtiyacınız yoksa, o eşyanın bedelini bir köşeye ayırın ve almadığınız eşyaların tutarını biriktirmeye başlayın. Birikim yapmak kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

5. Kişisel bakımlarınızı ihmal etmeyin. Kendinizi önemseyin ve aynadaki görüntünüzle barışık olmak için çaba gösterin. Bu barışıklık ruh halinize öz güven, keyif ve neşe olarak yansıyacaktır.

6. Kendinizle zaman geçirin. Nelerden hoşlandığınızı yeniden keşfedin. Yalnızca siz, bir başkasına uyum sağlamak zorunda olmadan neler yapmak isterdiniz?

Ayrılıkla başa çıkmanın yolları

7. Özlediğiniz arkadaşlarınızı arayın, dışarı çıkın, hayata karışın.

8. Dertleşin. Birçok insanın sizinle benzer sorunlar yaşadığını göreceksiniz. Hayat size hoyrat davranmıyor; benzer problemler herkesin hayatında var, bütün bunlar yaşama dahil ve aslında tüm bunlar olup biterken yaşam sizi bir yerden bir yere taşıyor.

9. Gelecek için hayaller kurun. Nasıl bir hayat istiyorsunuz? Kendi hayatınızın mimarı olun, yaşamınızı yeniden yaratmaya başlayın.

10. Yeni aşk endişesine kapılmayın. Önce kendinizi sevin. Sizi gerçekten sevecek olan sizi bulacaktır. Aşk arayarak değil onun için sebat ederek bulunur.

Ayrılıkla Başa Çıkmanın Yolları

Peki size göre ayrılıkla başa çıkmanın yolları nelerdir? Yorumlarda benimle kendi yöntemlerinizi, tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bazen yaşadıklarınız size ağır gelebilir, olanların ağırlığını taşıyamayacak gibi hissedebilirsiniz. Böyle anlarda derin bir nefes alın ve ileriye doğru bir adım atın; yaşam sizi içine hemen kabul edecektir. Çünkü Bülent Ortaçgil’in “Yağmur” şarkısında söylediği gibi;

Her şey olur
Her şey büyür
Her şey geçer
Hayat kalır…

Unutmayın.

Paylaş