9 Mayıs 2021

Karantinada Bayram Günlerini Bütünsel Arınma ile Yaşa

Karantinada bayram daha önce hiç yaşamadığımız, pandemi döneminin getirdiği yeni ve ilginç bir deneyim. 17 günlük tam kapanma ile ülkemizdeki vaka sayılarının düşmesini umduğumuz bu süreçte Ramazan Bayramı’nı da evlerimizde kutlamamız gerekecek.

Bu bayram, eski bayramları özleyenler için biraz buruk geçecek olabilir…

Eski bayramları hatırlarsınız. Kapı kapı dolaşıp komşularının bayramını kutlayan, şeker ve harçlık toplayan çocuklar, büyüklere ev ziyaretleri, bayramlık kıyafetler, bayram mendilleri, seyyar salıncaklar, hatıra fotoğrafları… Bayramlar hayatın tüm canlılığıyla yaşandığı zamanlardı. Küsler barışır, uzun zamandır birbirini görmeyen akrabalar kavuşur, herkes birbirinin halini hatırını sorar, sağlığını yoklar; insanlar arasında dayanışma dalga dalga yayılırdı.

Eski Bayramlar

Bu bayram ise tam tersi. İnsanlar birbirini ziyaret edemeyecek, birbirlerinin iyiliği için ayrı kalacaklar, hep birlikte karantinada bayram deneyimini yaşayacağız.

Peki, her zamankinden farklı geçireceğimiz bu bayramı nasıl değerlendirebiliriz? Karantinada bayram kutlarken kendimize neler katabiliriz?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir. Stresle baş etme yöntemlerinde en önemli kurallardan biri; değiştiremeyeceğimiz şeyleri kabul etmektir. Madem bu bayramı karantinada geçirmemiz gerekiyor o halde bu somut gerçeği onunla çatışmadan kabul edelim ve bayramı kendimiz için anlamlı hale getirelim.

Karantinada Bayram Deneyimini Ruhsal ve Bedensel Arınmaya Dönüştür

Eş dost ziyareti yapamayacağımız, evlerimizde kalmak zorunda olduğumuz bu bayramı gelin kendimiz için  bir arınma zamanına dönüştürelim ve dört adımda ruhsal ve bedensel arınma ile bütünsel arınma tecrübesi yaşayalım. Kendimize bayram hediyemiz arınmış bir ruh ve beden olsun.

Bunun için;

1. Olumsuz Duygularını Geride Bırakmak İçin Olumlama Yapmaya Başla

Olumlamalar, bilincimizi olumlu düşünmek için eğitmemizi sağlayan, pozitif cümlelerdir. Bize engel koyan negatif düşünce kalıplarımızı değiştirmek için olumlama cümlelerinden yararlanabiliriz.

Karantinada Bayram

Olumlama cümlelerine örnek verecek olursak;

  • Bir şeyi dünyada tek bir kişi bile yapabiliyorsa ben de yapabilirim.
  • Hedefime ulaşabilmek için gereken tüm yeteneğe, isteğe ve çalışma azmine sahibim. Başarabileceğimi biliyorum.
  • Huzurluyum. Güvendeyim. Sakinim. Güçlüyüm.
  • Çabalarımın karşılığını alacağımı biliyorum. Çünkü evrende her çabanın bir karşılığı vardır.

İhtiyacınız olan olumlama cümlelerini seçip her fırsat bulduğunuzda tekrarlamaya çalışın. Bu bayram, olumlama alışkanlığı geliştirmeniz için başlangıç noktanız olabilir, sizi teşvik edebilir. Olumlamaları 21 gün boyunca tekrar edin. Sonrasında, zihninizin eski negatif düşünce kalıbını nasıl değiştirdiğini siz de fark edeceksiniz.

2. Hafif Beslen, Bedenini Rahatlat

Sağlıklı beslenme mutlu bir hayat sürdürebilmemiz için mutlaka kazanmamız gereken bir alışkanlık. Genel olarak; yeme alışkanlığımızı vücudumuza faydalı besinler alma amacı etrafında şekillendirmeliyiz. Bununla birlikte ara sıra kaçamaklar olabilir. Ancak kaçamakları abarttığımızda, vücudumuzu dinlendirmek için bir süre yediklerimize dikkat etmemiz gerekir.

Karantinada Bayram

Ramazan boyunca lezzetli sahur ve iftar sofralarında yemeklerimizi biraz fazla kaçırmış, bedenimize taşıyabileceğinden daha fazla yük yüklemiş olabiliriz. Anca karantinada geçireceğimiz bayram günlerinde bu kaçamakları telafi etmek mümkün. Bunun için kendimizi aç bırakmamız gerekmez. Hatta bundan özellikle kaçınmalıyız. Dikkat edeceğimiz şey kalorisi düşük, besin değeri yüksek sağlıklı yiyecekler tüketmek olmalı. Böylece hafifleyeceğiz. Bedenimiz dinlenecek ve dinlenmiş bedenimizin yenilenmiş enerjisini ruhumuzda da hissedeceğiz.

3. Kendinle İlgilen, Kişisel Bakımlarını Yap

Kişisel görüntümüz ruh halimizin iyiliği için önemli bir unsurdur. Aynaya baktığımızda gördüğümüz şeyden memnunsak iyi hissederiz. Burada önemli olan daha güzel, daha yakışıklı, daha zayıf ya da daha genç olmak değil, şu anki halimizle olabileceğimizin en iyisi olmak, bunun için çaba göstermektir. Örn; cilt bakımı, manikür, pedikür, beden temizliği, saç bakımı gibi pratik ve hızlı sonuç veren işlemler, kendimizi arınmış hissetmemiz için büyük fayda sağlar. Bununla birlikte hepimizin kişisel ihtiyaçları farklı olabilir. Neye ihtiyacınız olduğunu en iyi siz bilirsiniz. Kendinizi önemseyin ve aynadaki görüntünüzle barışık olmak için çaba gösterin. Bu barışıklık ruh halinize öz güven, keyif ve neşe olarak yansıyacaktır.

Kişisel Bakım

4. Meditasyon ile Hem Bedenini Hem Ruhunu Rahatlat

Sakin ve mutlu bir hayat yaşamak istiyorsak meditasyon yapmayı alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor. Belki günlük hayatın koşuşturmacası içinde meditasyon yapmaya her zaman vakit bulamıyor olabilirsiniz. Ancak karantinada bayram günlerini geçirirken bunun için bolca zamanınız olacak.

Meditasyon, zihnimizi olumsuz düşüncelerden arındırarak hem bedenimizi hem ruhumuzu rahatlatır, bizi adeta hafifletir. Stresimizi azaltır, kaygılarımızı yatıştırır, daha rahat uykuya dalmamızı sağlar ve öz farkındalığımızı geliştirir. Meditasyon adeta ruhumuzun kanatlarıdır. Bizi uçmaya yaklaştırır.

Karantinada Bayram

Hem ruhumuzu hem bedenimizi dinlendiren bir arınma çalışması için bu dört adımı uygulamanızı öneririm. Bu bayram kendinize hediyeniz daha sakin bir ruh ve daha hafif bir beden olsun.

Herkese iyi bayramlar.

 

Paylaş