27 Nisan 2021

17 Günlük Tam Kapanmada Evde Yapılabilecek Etkinlikler

17 günlük tam kapanmada neler yapacaksınız? Birçoğumuz bu uzun karantinayı evde sıkılmadan nasıl tamamlayabileceği hakkında kafa yormaya başladı bile. Söz konusu süreçte ilk odaklanmamız gereken şey psikolojimizi güçlü tutmak. Eve çekilmek, dış dünyadan uzaklaşmak, depresif bir durum olmak zorunda değil. Vaktinizi verimli ve keyifli geçirmek için evde yapılabilecek etkinlikler keşfedebilir, kendi günlük rutininizi oluşturarak kapanmayı yararlı bir izolasyon sürecine dönüştürebilirsiniz.

Yaşadığımız pandemi sürecinde daha önce de karantinaya girmiş ve bu vakitlerde ilgi alanlarımıza yönelerek, izolasyon zamanlarını verimli gelişim süreçlerine dönüştürmeyi deneyimlemiştik. Ancak şimdi öncekilerden daha uzun süreli bir karantina söz konusu ve ilk kez tam kapanmaya giriyoruz. Bu durum hayatlarımızı birçok yönden zora sokabilir. Çoğumuz endişeliyiz. Ekonomik kaygıların, sosyal izolasyonla birleşmesiyle günden güne daha kötü bir psikolojiye girme ihtimalimiz bizi kaygılandırıyor. İşte tam da bu sebeple şimdi hayata dört kolla sarılmalı, 17 günlük tam kapanmayı bizi geliştirecek bir zaman dilimine dönüştürmenin yollarını keşfe çıkmalıyız.Evde Yapılabilecek Etkinlikler

Karantina Evde Ne Yapılır

Elbette kapanma haberini alır almaz hepimizin aklında bazı fikirler canlandı. Neler yapabileceğimiz hakkında düşünmeye ve belki de kendimize bazı hedefler koymaya başladık. Ben de bu nedenle karantina sürecindeki rutininizi oluştururken faydalanabileceğiniz çeşitli önerilerimi evde yapılabilecek etkinlikler listesi altında bir araya getirdim.

Vaktinizi iyi değerlendirmenizi sağlayabileceğini umduğum önerilerim arasından ilginizi çeken maddeleri not alabilir ve karantinaya kendinize birtakım hedefler koymuş olarak başlayabilirsiniz. Bir hedefiniz varsa, motivasyonunuz da olacak demektir. Ve unutmayalım ki motivasyon bu süreçte en çok ihtiyacımız olan şeylerden biri.

17 Günlük Tam Kapanmada Evde Yapılabilecek Etkinlikler

Güne İyi Başla!

* Güne meditasyon veya hafif egzersizlerle başlamayı alışkanlık hale getirin. Günün ilk saatlerinde ne yaptığımız, günün geri kalanında ne yapacağımızın da habercisidir. Güne hareketle, enerjiyle başlarsanız, vaktinizin geri kalanı da öyle devam eder. Hareket berekettir, unutmayın.

* Evde olacağınız için kendinizle ilgilenmekten vazgeçmeyin. Her sabah güne hazırlanın. Kıyafetlerinizi değiştirin. Yüzünüzü yıkayın, dişlerinizi fırçalayın. Kendinize özen göstermeyi ihmal etmeyin. İyi hissetmek istiyorsak, kendimize iyi bakmalıyız.

karantinada evde yapılabilecek etkinlikler

Keyifli Meşgalelerle Vakit Geçirin

* Eğer hâlâ yapmadıysanız, yazlıklarınızı çıkarın. Kendinize yaz için şık kombinler hazırlayın. Kapanmanın ardından vaka sayıları azalıp nihayet daha güvenli bir şekilde hayata karışacağımız günler için hazırlanmaya başlayın. Bu sizi motive edecektir.

* Sağlıkla hayata döneceğimiz güzel yaz günlerine hazırlanmak için yapabileceğimiz bir diğer şey ise düzenli spor! 17 günlük tam kapanma sürecini bir fırsat olarak görün ve düzenli egzersizlerle forma girin. Yazın giymek istediğiniz kıyafetlerin içine rahat rahat girebilmek istikrarınızın ödülü olacak, bunu düşünerek motivasyon sağlamayı deneyin.

* Mutlaka bir meşgale edinin. Bir şeyler üretmenizi (örgü örmek, puzzle yapmak, resim çizmek) ya da kendinizi geliştirmenizi sağlayacak meşgaleler (yabancı dilinizi geliştirmek, mesleğiniz hakkında kitaplar okumak) hayatla bağınızı güçlendirmenize ve psikolojik iyilik halinizi sürdürmenize yardımcı olacaktır.

Evde Yapılabilecek Etkinlikler

Evde Yapılabilecek Etkinlikler ile Karantinada Kendinizi Geliştirin, Hayatınızı Dönüştürün, Daha İyi Hissedin

* Önünüzde 17 günlük bir kişisel gelişim süreci olduğunu düşünün. Karantina sonrası hayata kendinizi geliştirmiş olarak devam etmeye hazırlanın. Öğrenmek ya da hakkındaki bilgilerinizi güçlendirmek istediğiniz belirli bir konu varsa o konu hakkında düzenlenen online kurslara katılmayı düşünebilirsiniz.

* Sosyalleşmek için yeni yöntemler bulun. Arkadaşlarınızla görüntülü konuşun. Online etkinliklere katılın. Sizin için faydalı olabilecek konuşmaların yapıldığı canlı yayınları takip edin.

* Evinizle ilgilenin. Ne zamandır yapmak istediğiniz büyük temizliği yapın. Dekorasyonda yenilikler deneyin. Kendi iç dünyanızı evinize yansıtmak için yaratıcı düzenlemelere girişin. Siz de daha sade bir hayatı arzulayanlardansanız Az Eşya Çok Huzur: Evdeki Fazla Eşyalardan Nasıl Kurtuluruz başlıklı yazıma göz atarak minimalist yaşamla ilgili ipuçları edinebilirsiniz.

* Okumak isteyip bir türlü fırsat bulamadığınız kitapları okuyun. Eğer bir okunacak kitaplar listeniz yoksa Twitter’da 600 kullanıcının önerisiyle hazırlanan Keşke Okumamış Olsaydım da İlk Kez Okuma Keyfini Tatsaydım Dediklerimiz adlı bu harika kitap listesine göz atabilirsiniz.

* Biriktirdiğiniz işleri tamamlayın. Görev tamamlamak, kendinizle barışık olmanızı sağlar, kendinize duyduğunuz güveni çoğaltır ve mutluluk hormonlarınızın çalışmasına yardım eder. İşlerinizi tamamladıkça kendinizi iyi hissedecek, iyi hissettikçe daha çok şey başarmak isteyeceksiniz.

evde yapılabilecek kolay etkinlikler

Öğren! Keşfet! Dans Et!

* Yeni yemek tarifleri öğrenin. Mutfakta zaman geçirmenin dinginleştirici, sakinleştirici ve keyif verici etkisini göz ardı etmeyin.

* Çiçeklerle vakit geçirin. Evinizde, bahçenizde çiçekleriniz varsa, topraklarını değiştirip, gübrelerini vermenin tam zamanı! Baharla birlikte çiçekleriniz canlansın. Eğer henüz çiçek yetiştirmiyorsanız, 17 günlük tam kapanma bu muhteşem doğal terapi yöntemini keşfetmek için harika bir zaman.

* Günlük aktivite miktarınız azalacağı için evde yapabileceğiniz fiziksel aktiviteler bulmalısınız. Dans etmeyi özlediniz değil mi? O halde her gün özgürce dans edin. Bu hem psikolojik hem fizyolojik sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.

karantinada yapılacak şeyler

* Yeni şarkılar keşfedin. Kendinize müzik listeleri hazırlayın. Keşfettiğiniz şarkıları sevdiklerinizle paylaşın. Merakınıza yenik düşmeye devam edin. Öğrenin, paylaşın, bilgiyi ve zevki çoğaltın!

* IMDB Top 250 Listesi‘nde yer alan şimdiye dek izlemediğiniz filmleri izleyin. 17 günlük tam kapanmadan film kültürünüzü genişletmiş olarak çıkabilirsiniz.

* Karantinada evde yapılabilecek aktiviteler arasında dünyayı gezmeyi de sayabilir miyiz? Google Earth’ün dünya şehirlerinin büyük bir bölümünü ayrıntılı fotoğraflar ile gösteren hizmeti sayesinde bu da mümkün! Buraya tıklayarak uygulamanın gelişmiş sürümünü bilgisayarınıza indirebilir ve bu sayede;

  • Mars’ı, Ay’ı, yıldızları ziyaret edebilir
  • Okyanus diplerine dalabilir
  • Üç boyutlu olarak; dünyanın dağlarını, tepelerini gezebilir
  • Şehirleri dolaşabilir, sokaklarda tur atabilir
  • Müzeleri ziyaret edebilir
  • Uçak simülatörü ile gökyüzünde uçabilir
  • Çevrimiçi oyunlara katılarak dünyanın dört bir yanından insanlarla sosyalleşebilirsiniz

* Bulmaca çözme keyfini hatırlayın! İnternet hayatımızın merkezine oturmadan önce, evde hoşça vakit geçirmek için yaptığımız en keyifli ve faydalı etkinliklerden biri bulmaca çözmekti! Bulmaca çözmenin zihnimize pek çok faydası vardır. Online bulmaca sitelerine göz atabilir ya da bir bulmaca dergisi satın alabilirsiniz.

Evde Yapılabilecek Etkinlikler

Yaşama Katıl!

* Ev halkıyla sohbet edin… Eğer evinizi biri veya birileriyle paylaşıyorsanız işte size birbirinizi daha yakından tanımanız için harika bir fırsat. Ailenizi/eşinizi/ev arkadaşınızı gayet iyi tanıdığınızı düşünebilirsiniz. Ama her zaman öğrenecek yeni şeyler vardır ve bu yeni bilgiler arasında heyecan verici hikâyeler de sizi bekliyor olabilir!

* Baharın tadını çıkarın! Her ne kadar biz evde olacak olsak da bahar geldi, çiçekler açtı, doğa canlandı. Evde olmamız güneşten ve gökyüzünden mahrum olmamız gerektiği anlamına gelmez. Sık sık balkonlara, pencerelere çıkın. Sabahları güneşi selamlayın. Gökyüzünde uçan kuşları seyredin. Bulutların şekillerini nesnelere benzetin. Doğayla iletişiminizi sürdürün. Bütünün parçası olduğunuzu hissedin. Hayatla birlikte akın. Unutmayın, kendi hayatınızda ilerleme hızınız, evrenin akışına ne kadar uyum sağladığınıza bağlıdır. Hayatın akışına direnmeyin, onunla birlikte akmayı öğrenin.

Pozitif Düşünce

Umarım sizinle paylaştığım karantinada evde yapılabilecek etkinler listesinde ilginizi çeken maddelere rastlamışsınızdır. 17 günlük kapanma süreci hayatınızda çeşitli zorluklara neden olacak olabilir. Ama zorluklardan çıkmanın tek yolu, sarsılmaz bir güçle onların içinden geçebilmektir. Pozitif düşünmeye, hayata ve kendinize inanmaya devam edin. Zorluklar hayat boyu karşımıza çıkacak ama biz de onlarla baş etmenin, onlardan ders almanın ve içlerinden güçlenerek geçmenin bir yolunu bulmaya her zaman devam edeceğiz. Yeter ki biz yolda olmaya ve ilerlemek için adım atmaya devam edelim.

Paylaş

One Comment

  1. […] daha önce hiç yaşamadığımız, pandemi döneminin getirdiği yeni ve ilginç bir deneyim. 17 günlük tam kapanma ile ülkemizdeki vaka sayılarının düşmesini umduğumuz bu süreçte Ramazan Bayramı’nı […]