20 Mayıs 2020

Sağlık Dolu Süper Baharatlar

Süper baharatlar gün geçtikçe sağlık dünyasının ön sıralarına doğru ilerliyor. Her zaman dolabınızda bulunması gereken bu baharatlar, aromaları ile yemeklere lezzet katmakla beraber sağlığımız için de sayısız faydası bulunuyor. Benim sıkça kullandığım bu baharatları herkese öneririm.

Zerdeçal

Aslında, zerdeçalın potansiyel sağlık yararlarının çoğundan sorumlu bileşik olan kurkumin, anti-inflamatuar faydaların yanı sıra yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve Alzheimer hastalığını ve depresyonu önlemekle ilgili faydaları olan doğal bir antioksidandır. Ek olarak, ağrı kesici ilaçlar kullanmak yerine doğal çözümler istiyorsanız zerdeçalı denemelisiniz.

Kekik

Kekik, menstürel krampların ve vücuttaki diğer spazm formlarının tedavisinde çok etkili olan mükemmel anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ibuprofenlere sarılmak yerine ağrı kesici olarak Kekik çayı deneyin, Çünkü mis kokulu ve lezzetli bu çay düzenli olarak tüketildiğinde mucizeler yaratıyor !

Kakule

Mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken şeylerden biride Kakule. Kakule, mide sorunu çekenlerin imdadına koşmak için hazırda bekleyenlerden. Çünkü kendisi hem mide bulantısını kesme konusunda hem de mide ağrılarını dindirme konusunda tam bir usta. Antiseptik özelliğiyle vücudumuzu koruması ve A vitamini açısından zenginliğiyle hafızamızı güçlendirmesi bilinen faydaları arasında.

Zencefil

Tükettiğimiz yiyecekler sebebi ile, zaman zaman hepimiz hazımsızlık problemiyle karşı karşıya kalıyoruz. Yemek alışkanlıklarımızı değiştirmek vücut sisteminizi kontrol altına almanın en iyi yolu olsa da zencefil mide bulantısı, reflü ve karın ağrılarıyla başa çıkabilmek için mükemmel bir doğal yol.

Kimyon

Hint mutfağının ana malzemelerinden birisi olan kimyon sindirim sistemimizi düzenlemeye yardımcı olur.Ayrıca sağlıklı kemikler için kalsiyum çok önemlidir ve bu da kimyonda bolca bulunur. Benimde sıkça kullandığım kimyonu baharat dolabınızdan eksik etmeyin.

Paylaş