19 Nisan 2021

Vizyonlama Tekniği ile 7 Adımda Hayallerinizi Gerçekleştirin

Vizyonlama tekniği kişinin hedefine odaklanmasını ve bunun için somut adımlar atmasını sağlayan oldukça etkili bir motivasyon aracı. Bu teknik ile hedefinizi tüm ayrıntılarıyla tanımlıyor, böylece ona ulaşmak için hangi adımları atmanız gerektiğini öğreniyor; nihayetinde,  hayalinizi yavaş yavaş gerçeğe dönüştürebiliyorsunuz.

Vizyonlama Ne Demek?

Yaratıcı İmgeleme kitabının yazarı Shakti Gawain vizyonlama tekniğini şöyle tanımlıyor:

Hayatınızda olmasını istediğiniz şeyleri yaratabilmek için “hayal etme” yeteneğinizi kullanmaya “vizyonlama” denir.

Hayal Et

Vizyonlama yaşamınıza dahil etmek istediğiniz bir şeyi hayal ederek kendinize çağırma ve ona uyumlanma sürecinizdir. Sahip olmak istediğiniz şeyi görselleştirmeye başladığınızda, beyin frekansınız arzu ettiğiniz şeye uyumlanmaya başlar. Enerji düzeyiniz yükselir. Ve istediğiniz şeye ulaşmak daha kolay hale gelir.

Neler Vizyonlanabilir?

Vizyonlama tekniği hayallerinize sınır koymaz. Temel mantık, istediğiniz bir şeyi hayalinizde görsel olarak detaylandırma üzerine kuruludur.

Peki, bu tekniğin üzerinde incelikli bir şekilde nasıl çalışılabilir?

Vizyonlama

Vizyonlama Tekniği 7 Adımda Nasıl Uygulanır

Vizyonlama tekniğini nasıl uygulayabileceğimiz konusunda çeşitli yöntemler mevcut. Ben okuduklarımdan ve gözlemlediklerimden edindiğim bilgilerle vizyonlama tekniğini uygularken 7 adım uyguluyorum. İlk altı adım, tekniğin nasıl uygulanabileceğinin; son adım ise bu adımları tekrarlamaya ne kadar süre devam edilmesi gerektiğinin bilgisini veriyor. Yapmanız gereken vizyonlama tekniği üzerine çalışmak için her gün biraz zaman ayırmak, tekniği aşağıda anlattığım adımlara göre detaylandırmak ve son maddede nedenini açıkladığım üzere, bunu 21 gün boyunca yapmaya devam etmek.

1. Adım: Hayal Et

Gündüz veya gece… İstediğiniz bir zaman diliminde, rahat olabileceğiniz bir yere geçin, belki bir tütsü yakmak ya da düş gücünüzü harekete geçirecek bir müzik açmak isteyebilirsiniz. Sonrasında hayal etmeye başlayın.

Nasıl bir hayat istiyorsunuz?
Nasıl biri olmak istiyorsunuz?
Kendinizi nerede, kimlerle birlikte görüyorsunuz?
İstedikleriniz neler, hayal edin…

Vizyonlama Tekniği

2. Adım: Hayalini Detaylandır

Olmasını istediğiniz şeyi hayal ederken onu mümkün olduğunca detaylandırmalısınız. Öyle ki tüm ayrıntılar gözünüzde canlanmalı.

Örn; büyük bahçeli bir evde yaşamak istiyorsunuz. O halde hayal edin. Ev ne kadar büyük? Kaç odası var? Hangi oda nasıl dizayn edilmiş? Salonda nasıl bir oturma düzeni var? Yatak odası nasıl görünüyor? Evde nasıl bir koku hakim? Pencereden dışarı bakınca neler gözüküyor? Bahçede hangi çiçekler yetişiyor?

Hayalinizi mümkün olduğunca detaylandırmalısınız.

Hayal Et

3. Adım: Hayalini Yaşadığını Hisset

Hayalinizin gerçekleştiğini düşün. Hep istediğiniz büyük, bahçeli evde yaşıyorsunuz. Artık o eve yerleşmişsiniz. Orada bir düzeniniz var. İstediğiniz hayata sahipsiniz.

Şimdi nasıl hissediyorsunuz? Heyecanlı? Mutlu? Huzurlu? Tüm bu duyguları hissedin, yaşayın, gerçek olmasına izin verin. Coşkunuzu dışarı yansıtın. Hayaliniz gerçekleşti. Bırakın sevinciniz enerji alanınızı doldursun. Dışarı yansıtın coşkunuzu. Sevincinizin kelimelere dökülmesine izin verin. “Yaşasın” demek isteyebilirsiniz ya da el çırpmak. O zaman sevinciniz somut bir şeye dönüşür. Hayalinizi gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Mutluluk

4. Kendini Resme Dahil Et!

Kurduğunuz hayale, dışarıdan bakmak yerine kendinizi o hayalin içine dahil etmelisiniz.

Örn; büyük bahçeli evi hayal ederken, kendinizi çiçeklerle ilgilenirken düşünebilirsiniz.

Bahçede hangi çiçekler var? O gün hangi kıyafetini giyiyorsunuz? Güneşli bir gün mü? Havada nasıl bir koku var? Kendinizi o anın içinde görün, o bahçede dolaştığınızı hissedin. Çiçeklere dokunun, toprağı izleyin, toprağın üzerinde yürüyen karıncaları fark edin… Hayalinizi mümkün olduğunca detaylandırmalısınız.

Vizyonlama

5. Nasıl Olacağını Değil, Olduktan Sonrasını Düşün

Vizyonlama tekniği ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri,  hayal kurarken gözünüzde canlandırdığınız şeyi “olacak bir şey” yerine “olmuş olan bir şey” olarak ele almanızdır.

“Şöyle olacak”, “böyle olacak” demek yerine “olmuş” kabul ederek düşünmelisiniz.

Örneğin bahçeli evi hayal ederken, eve nasıl yerleştiğinizi, ne zaman taşındığınızı düşünmeyin. Çünkü onlar oldu bile. Şimdi evinizdesiniz. Kendinizi artık o eve yerleşmiş olarak hayal etmelisiniz.

Vizyonlama Tekniği

6. Her Gün Somut Bir Adım At

Vizyonlama tekniğini etkili kılan en önemli maddelerden biri bu: Hayalini kurduğunuz şey için her gün ufak da olsa bir adım atmalısınız.

Adımlarınız somut olmalı, her gün bir vazifeyi tamamladığınızı bilmelisiniz. Ufak miktarlarda da olsa para biriktirmek, ev ile ilgili kararlar vermek, planlamalar yapmak… Belki mobilyaları seçmeye başlamak ya da duvarların rengine karar vermek… Bunların hepsi hayalinizi gerçekleştirmek için attığınız adımlardır. Ufak da olsa somut adımlar atmak, ilerlemenizi sağlayacak ve hayalinizi yavaş yavaş gerçek yapabilmeniz için size yardımcı olacak. Ve en önemlisi, odağınızı her zaman hedefiniz üzerinde tutacak.

Vizyonlama Nasıl Yapılır

7. Vizyonlama Tekniği Adımlarını Uygulamaya 21 Gün Boyunca Devam Et

Hayalinizi her gün gözünüzde tekrar canlandırın, vizyonlayın, düşünüzü görüntü haline getirin… Her gün biraz daha detaylandırarak yapın bunu. (On beş dakika zaman ayırmanız bile yeterli olacaktır.) Ve her gün bu hayali gerçeğe dönüştürmek için ufak da olsa bir adım atın. 21 gün boyunca bunu yapmaya devam edin. Çünkü 21 gün, bir alışkanlık kazanmak, bir bilgiye uyumlanmak için ideal süredir. Araştırmalar 21 gün boyunca tekrar ettiğimiz şeyi alışkanlık edindiğimizi gösterir.

Gerçekleşmesini istediğiniz hayaliniz için 21 gün boyunca, her gün, düzenli olarak ufak da olsa bir adım attığınızı düşünün. Artık tamamen ona odaklanmış olacaksınız. Ve 21 gün boyunca hayal kurduğunuz (vizyonlama yaptığınız) için artık hayalinize giden yolun haritasını da çıkarmış olacaksınız.

Unutmayın, insan hangi yöne bakıyorsa oraya doğru ilerler.

Vizyonlama Tekniği

Son olarak;

Vizyonlama tekniği hakkında çeşitli çalışmaları bulunan ünlü yazar Mike Dooley, istenilen şeyi kendine çekmek için kullanılan çekim yasası vb. teknikler hakkında şunları söylüyor:

Çekim yasasına çok incelikli bir şekilde baktım. Düşüncelerimizin ve inançlarımızın gerçekliğimizi etkilediğine inanıyorum – manevi alemdeki şeyleri değiştirdikleri veya evrenin kuantum mekaniğini büyülü bir şekilde değiştirdikleri için değil – sadece düşüncelerimiz ve inançlarımız bizi değiştirdiği için.

Düşünceleriniz, inançlarınız ve hayalleriniz sizi dönüştürecek. Ve hayatınızı da.

İstediğiniz şeylere ulaşmak için önce hayalinizi daha yakından tanımalısınız. Böylece onu nasıl gerçeğe dönüştüreceğinizi öğreneceksiniz.

Paylaş

One Comment

  1. […] Vizyonlama Tekniği ile 7 Adımda Hayallerinizi Gerçekleştirin başlıklı yazımda da bahsettiğim gibi 21 gün olumlama yapmak bu süreç boyunca tamamen amacımıza odaklanmayı öğrenmemizi sağlar. […]